Muğla’da 4.000 Yıllık Gemi Batığı Bulundu

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Hisarönü Körfezi’nde yürütülen su altı kazılarında 4.000 yıllık gemi batığı bulundu.

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

Marmaris’te devam eden su altı kazıları sırasında, Hisarönü Körfezi’nde Tunç Çağı’na tarihlenen ve buluntuları ile benzersiz bir batık keşfedildi. Günümüzden yaklaşık 4.000 yıl önce Ege’de seyir halindeyken büyük olasılıkla bir fırtına ie batan gemiye ait kalıntıların 40 metre derinliğe kadar devam ettiği tespit edildi.

Proje yürütücüsü Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Harun Özdaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin su altı coğrafi bilgi sistemini ortaya çıkarmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin Sualtı Mirasının Araştırılması Projesi’nin 2007 yılından bu yana yürütüldüğünü vurgulayan Özdaş, projenin Kalkınma Bakanlığının destekleri ile başladığını kaydetti. Projede konusunda uzman 15 kişiden oluşan ekibin yanı sıra su altı arkeologları, deniz jeofizikçileri ve deniz biyologları bulunduğunu belirten Özdaş, proje kapsamında Türkiye karasularında, özellikle dalınabilir derinliklerdeki batmış gemilerin de envanter çalışmasını yaptıklarını dile getirdi. Çalışmalar kapsamında değişik yüzyıllara ait yaklaşık 4.000 yıllık bir zaman dilimini içine alan bir dönemde suyun altına iz bırakan gemileri araştırdıklarını ifade eden Özdaş, “Bu gemilerin hem kendi kalıntılarını hem çapaladıkları yerleri hem de onlardan düşen objelerden yola çıkarak bir harita çıkarıyoruz. Yaptığımız çalışma bu. Biz bunu Türkiye’nin Su Altı Coğrafi Bilgi Sistemi olarak tanımlıyoruz” dedi.

Hisarönü Körfezi’nde Benzersiz Bir Batık

Araştırmalar sırasında Hisarönü Körfezi’nde Tunç Çağı’na tarihlenen ve buluntuları ile benzersiz bir batık keşfedildiğine işaret eden Özdaş, “Türkiye’de yapılan su altı araştırmalarında 30 yıl sonra ilk defa bir Türk üniversitesi tarafından Tunç Çağı batığı bulunmuş ve ilk kazı sezonu başarıyla tamamlanmıştır” diye konuştu. Özdaş, günümüzden yaklaşık 4 bin yıl önce Ege’de seyir halindeyken büyük olasılıkla bir fırtına sonrası batan gemiye ait kalıntıların 40 metre derinliğe kadar devam ettiğini tespit ettiklerini anlatarak, şöyle konuştu:”Elde edilen sonuçlar, bölge tarihine önemli veriler sunacak niteliktedir. Marmaris Müze Müdürlüğü ile bilimsel başkanlığı tarafımızdan yürütülen kazı çalışmalarında ele geçen buluntuların konservasyon çalışmaları Bodrum Müzesi’nde devam etmektedir. 2016 yılında da kazı çalışmalarına devam edilecektir. Marmaris Hisarönü Körfezi’nde karşımıza çıkan 4.000 yıllık batık bizim karasularımızda bulduğumuz en eski batıklardan birisi.”

100’den Fazla Batık Bulundu

Türkiye kıyılarında sürdürdükleri su altı araştırmalarında da önemli sonuçlar elde ettiklerini belirten Özdaş, “2007 yılından bu yana kesintisiz olarak yürütülen tek su altı arkeolojik araştırma projesini sürdürüyoruz. Çalışmalarımızda 100’ün üzerinde batık ve potansiyel alan tespit edilmiştir. Ayrıca 20’nin üzerinde su altında kalmış liman ve mimari kalıntı ile yaklaşık 25 gemi demirleme alanı ve Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’ne kadar geniş bir zaman dilimine yayılan 400’ün üzerinde çapa, kayıt altına alınmıştır” dedi. Özdaş, çalışmalar kapsamında Türkiye’nin su altı kültür mirası ve eski çağlarda batmış gemilerine ait kalıntıların Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki coğrafi bilgi sistemine aktarıldığını dile getirdi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login