Japonya’da Moğol İstilasına Ait İkinci Gemi Batığı Bulundu

Nagasaki açıklarındaki bir gemi batığının 13. yüzyıl Moğol donanmasına ait olduğu doğrulandı. 13. yüzyılda Moğollar Japonya’yı istila etmeye kalkıştı, fakat donanmanın bir tayfuna yakalanmasıyla başarılı olamadı. Gemi batığı, Moğol donanmasına ait bulunan ikinci gemi batığı.

Ryukyus üniversitesi ve Matsuura il eğitim kurulundan arkeologlar, kısmen geminin yapısına bakarak, Moğol istilası donanmasına ait olduğunu belirledi.

Araştırmacılar, gemi enkazının içinde ve etrafında bulunan 12. ve 13. yüzyıla tarihlenen Çin seramiklerinin de bu sonucu desteklediğini belirtti.

Geminin pruvası

Batık geçen sene, Takashima Kozaki sualtı arkeolojik alanında yapılan yüzey araştırmaları sırasında, 15 metre derinlikte ve Takashima adasının 200 metre güneyinde bulundu.

Geminin kalıntıları 12 metre uzunlukta ve 3 metre genişlikte. Deniz tabanındaki geminin pruvası güneye bakıyor.

Ryukyus ünersitesinden projeyi yöneten arkeolog Yoshifumi Ikeda, üç ayrı konumda da olasılıkla Moğol istilası donanmasına ait gemi enkazları bulduklarını söyledi.

“İki geminin kesin olarak Moğol istilasına ait olduğunu doğruladık. Gelecek araştırmalar daha da fazla Moğol gemisinin keşfini sağlayacak” diyor Ikeda.

İlk Moğol savaş gemisi 2011 yılında, yeni batığın 1.7 km batısında bulunmuştu.

Moğol İstilası Donanmasına Ait İkinci Gemi Batığı

Takashima Kozaki alanında deniz tabanındaki geminin, 1281deki ikinci Japonya’yı istila girişiminde gönderilen donanmaya ait olduğu belirlendi. Enkazda birçok buluntu ortaya çıkarıldı.

1274 ve 1281’deki her iki Moğol istilası girişimi, iki donanmanın da tayfunlar tarafından telef edilmesiyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Deniz tabanında bulunan beyaz porselen çanak

Enkazı bulunan geminin, pruvasından kıçına kadar 20 metre olduğu, ve 6-7 metre eninde olduğu düşünülüyor. Bu ölçüler ilk gemiden biraz daha küçük.

Geminin gövdesinde dokuz tahta bölme bulunuyordu. Ayrıca gemi, denge ağırlığı olarak kullanıldığı düşünülen taşlarla doluydu.

Geminin omurgası henüz bulunamadı. Arkeologar omurganın denizin dibinde gömülü olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar enkazın içinde ve çevresinde, beyaz porselen bir çanak, kahverensgi sırlı bir vazo, çatı kiremitleri ve demir eşyalar da dahil olmak üzere yaklaşık 20 buluntu ortaya çıkarıldığını söyledi.

The Asahi Shimbun, Sunao Gushiken & Sei Iwanami
Görseller: Ryukyus Üniversitesi ve Matsuura İl Eğitim Kurulu

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login