Kaybolan Malezya Uçağı Aranırken 1800’lerden Gemi Batığı Bulundu

2014 yılında Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya Havayolları uçağı için devam eden aramalar sırasında bir 19. yüzyıl gemi batığı bulundu.

Gemi enkazına, 8 Mart 2014’te kaybolan uçağı bulmak için deniz tabanında taramalar yapılırken rastlandı. Avustralya Ulaşım Güvenliği Bürosu’nun açıklamasına göre denizaltı sonar görüntüleri, dalgaların altında olasılıkla insan yapımı, tuhaf bir şekil olduğunu ortaya çıkardı.

Geminin sonar görüntüleri. (Görsel : Australian Transport Safety Bureau)

2 Ocak’ta arama ekibi bir insansız yeraltı aracını, tuhaf şekile daha yakından bakabilmek için deniz tabanına gönderdi. Araç, deniz tabanındaki kütlenin yüksek çözünürlüklü sonar görüntülerini çekerek, bunun bir gemi enkazı olduğunu kanıtladı.

Batı Avustralya Müzesi’nin Gemi Batığı Galerisi’nden uzmanlar görüntüleri inceleyerek bunun 1800’lerden kalma, büyük ihtimalle demir ya da çelikten yapılmış bir gemi olduğunu doğruladı.

Mayıs ayında MH370 arama ekibi Hint Okyanusu’nda, geç 1800’lere tarihlenen başka bir gemi enkazı da bulmuştu.

Avustralya, uçağın kaybolduğu tarihten beri, Malezya hükümetinin isteği üzerine arama ve kurtarma çalışmalarını yürütüyor.


“Malaysia Aircraft Search Turns Up 1800s Shipwreck”, Tia Ghose, Live Science, 13 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login