Sardinya Kıyısında 2000 Yıllık Roma Gemi Batığı Bulundu

Dalgıçlar, 2,000 yıl önce Sardinya kıyısı yakınında batmış, çatı kiremitleriyle dolu bir Roma gemisi enkazı buldu. Deniz tabanında oldukça iyi korunmuş durumda olan Roma gemisi, 18m uzunlukta ve 7 m genişliğinde.

2,000 yıllık batık Sardinya’yı Korsika’dan ayıran boğazda 45 metre derinlikte, arkeologlarla birlikte çalışan İtalyan polis dalgıçları tarafından bulundu.

Geminin taşıdığı pişmiş topraktan çatı kiremitleri yükü de oldukça iyi korunmuş durumdaydı. Çatı kiremitlerinin Roma’da ya da çevresinde üretildiği ve gemi ambarına yüklendiği düşünülüyor.
Uzmanlar kiremitlerin büyük ihtimalle, üst düzey bir Roma yetkilisi ya da zengin bir tüccarın villasının inşaatı için kullanılmak istendiğini söyledi.

Resmi açıklamada keşfin çok büyük bir bilimsel değeri olduğunu belirtilirken “konumu göz önünde bulundurulduğunda, arkeologlar geminin İspanya ya da Sardinya’nın batı kıyısına yol aldığını düşünüyor”denildi.

Geminin yükü bozulmamış ve el değmemiş durumdaydı. Açıklamada yükün gemiye tam yola çıkmadan önce yüklendiği belirtildi.

Yükün ağırlığının, geminin alabora olmasına neden olmuş olabileceği bildirildi.

Sardinya Arkeolojik Departmanı’ndan Rubens D’Oriano “Bu gerçek bir hazine! Geminin yükü çok iyi korunmuş ve uzmanlar için çok değerli. Bu keşiften çok memnunuz” dedi.

Gemi batığının tam yeri, su altı kaçakçılığı tehdidine karşı sır olarak saklanıyor.

The Guardian. Görseller: Polizia di Stato

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login