Sardinya Kıyılarında 50.000 Kadar Roma Sikkesi Keşfedildi

İtalya Kültür Bakanlığı, dördüncü yüzyıldan kalma bronz sikkelerin olağanüstü derecede iyi korunmuş durumda olduğunu söylüyor.

Sardinya kıyılarında bulunan çok sayıda sikkenin sınıflandırması sürüyor. C: Italian Ministry of Culture

İtalya Kültür Bakanlığı, bir dalgıcın Sardinya kıyısı yakınlarında metalik bir şey görmesinin, on binlerce Roma bronz sikkesinin bulunmasına yol açtığını açıkladı.

Dalgıcın yetkilileri uyarmasının ardından, sanat koruma ekibinden dalgıçlar ve bakanlığın su altı arkeolojisi departmanı araştırma için bölgeye gönderildi. MS 4. yüzyılın ilk yarısına tarihlenen madeni paralar, Akdeniz adasının kuzeydoğu kıyısındaki deniz otları arasında bulundu.

(İlgili: Nadir Sikke, Britanya’nın Bilinmeyen Hükümdarının Adını Taşıyor)

İlk incelemelerin ardından paraların kesin tarihi bakanlık tarafından açıklanmadı, ancak sikkeler Arzachena kasabası yakınında ortaya çıktı. Şu ana kadar kurtarılan sikkelerin sayısı tam olarak bilinmiyor fakat en az 30.000, muhtemelen 50.000 kadar sikke olduğu tahmin ediliyor.

Bulunan antik Roma sikkeleri, eski Roma imparatoru Diocletianus’un parasal reformu ile MS 294 civarında basılan bronz bir sikke olan follis olarak biliniyor.

Sikkelerin çoğunun su altı deniz otları ile plaj arasındaki kumlu bir alanda bulunması, bunların gemi enkazından olabileceğini düşündürüyor. C: Italian Ministry of Culture

Dikkat çekici bir şekilde, tüm sikkeler sıradışı bir şekilde günümüze kadar çok iyi korunmuş. Bakanlığa göre, tahrip gören birkaç sikkenin bile yazıları hala okunabilir durumda.

Sardinya arkeoloji bölümünden bir yetkili olan Luigi La Rocca, bulguyu son zamanların en önemli sikke keşiflerinden biri olarak nitelendiriyor. Rocca, bulguların, deniz tabanının altında korunan arkeolojik mirasın zenginliği ve öneminin bir başka kanıtı olduğunu söylüyor.

Bakanlığa göre sikkelerin çoğunluğu su altı deniz otları ile plaj arasındaki kumlu bir alanda bulundu ve bu da yakınlarda gemi batıklarının varlığına işaret ediyor.


The Guardian. 6 Kasım 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login