Roma’ya Karşı Çıkarak Basılan Sikke İsrail’e İade Edildi

Roma İmparatorluğu’nda, Büyük İsyan sırasında basılan nadir bir sikke, Amerika’da ele geçirildi ve İsrail’e iade edildi.

Amerikalı müfettişler, İsrail’e nadir bir çeyrek şekel gümüş sikke iade etti. C: İsrail Eski Eserler Kurumu

MS 66 yılında, Roma yönetimi altında yaşayan Yahudilerin gümüş sikke basması yasaklandı. Ancak bu onları durdurmadı: Gümüş şekel sikke basmak, MS 70’e kadar süren bir Yahudi isyanı olan Büyük İsyan sırasında baskıcı Roma İmparatorluğu’na karşı cesur bir bağımsızlık iddiası haline geldi.

Bu gümüş şekellerin çoğu tarihe karıştı. Bu haftanın başlarında, Amerika’daki müfettişler bunlardan birini İsrail’e iade etti.

Yetkililer, 2002 yılında bir arkeolojik sit alanından yasadışı bir şekilde çıkarıldığı düşünülen sikkeyi bulmak için yıllarını harcadılar. 2017 yılında, Denver’da 500.000 ila 1 milyon dolar arasında değer biçilen bir açık artırmada sikkeyi buldular ve ele geçirdiler. Şimdi ise, beş yıl sonra, yetkililer sikkenin yasa dışı kaçırıldığını doğruladı ve basıldığı yere geri göndermeye karar verdi.

(İlgili: Bizans Sikkesi, Yasaklı Süpernovayı Gösteriyor Olabilir)

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan araştırmacı ve arkeolog Ilan Hadad, “Bu sikke, güçlü dini ve politik sembolizme sahip ulusal bir hazine.” diyor.

Büyük İsyan sırasında basılan tüm mevcut sikkeler tarihçiler ve bilim insanları için değerli. Ancak bu sikke, başka bir özelliğinden dolayı daha da önemli. Bu, şekel ve yarım şekelden farklı olarak sadece isyanın iki yılı boyunca basılan nadir çeyrek şekellerden biri.

Bu döneme ait çeyrek şekel gümüş sikkelerden yalnızca bir tane olduğu biliniyor ve bir asırdır British Museum’un koleksiyonunda bulunuyor. Associated Press’e göre, bunlardan birkaç tanesi de kişilere ait özel koleksiyonlarda yer alıyor.

Söz konusu sikke, Büyük İsyan’ın dördüncü yılında, MS 69’da basılmıştı. Ertesi yıl, MS 70 yılında, Romalılar Kudüs’ü ve antik Tapınak Dağı’nı yıktı.

İç Güvenlik yetkilileri başlangıçta çeyrek şekel sikkeye el koysa da, Manhattan bölge savcılığı bu yılın başlarında davayı devraldı. Geçtiğimiz günlerde ise ofis, İsrail başkonsolosu ile ülkesine geri dönüş töreni düzenlediğini duyurdu.

Bölge Savcısı Alvin L. Bragg Jr., “Muazzam kültürel değeri olan ve son derece nadir bir sikke olan çeyrek şekeli iade etmekten onur duyuyoruz.” diyor. “Sadece bu yıl içinde, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere yaklaşık 400 antik eseri geri gönderdik ve gelecekte bu törenlerin daha fazlasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”


Smithsonian Magazine. 16 Eylül 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login