İsrail’de Büyük İskender Dönemi Gümüş Hazine Bulundu

İsrail’de mağara kaşifleri Büyük İskender zamanından kalma küçük bir sikke hazinesi keşfettiler. Hazinenin Antik savaş sırasında mülteciler tarafından saklanmış olduğuna inanılıyor. 2300 yıllık hazinenin ayrıca Büyük İskender dönemi için kendi türünde bir ilk olduğu belirtildi.

Geçen ay ise dalgıçlar İsrail’in Akdeniz sahilinde 11. Yüzyıla ve Fatimi Dönemi’ne tarihlenen 2000 adet altın sikke bulmuşlardı. Kaşifler bu sefer Celile bölgesinde sarkıtlı bir mağaranın çatlağında hazineye ulaştılar. Buluntuların içinde Büyük İskender döneminde basılan iki gümüş sikke, birçok gümüş takı parçası, yüzükler, küpeler ve bilezikler var.

İsrail Eski Eserler Bakanı, bu değerli eşyaların, İskender’in ölümünden sonra bölgede çıkan huzursuzluklar yüzünden oradan kaçan yerel halk tarafından saklanmış olabileceğini söyledi. Daha iyi günlerin gelmesi umuduyla saklanmış olabileceği de verilen bilgiler arasında.

Eski Yunan Krallığı Makedonya Hükümdarı Büyük İskender, Ortadoğu ve Asya’nın bir kısmına askeri sefer düzenlemişti. MÖ. 323 yılında şu an Irak’ta bulunan Babil’de hayatını kaybetti.
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login