Ünlü Korsan Kidd’e Ait Hazine Bulunmuş Olabilir

Sualtı arkeologları Madagaskar’da 17. Yüzyılın kötü şöhretli korsanı William Kidd’e ait olabileceğini düşündükleri bir hazine buldular. Batıktan çıkarılan 50 kilo ağırlığındaki gümüş külçe, geçtiğimiz Perşembe günü Sainte Marie adasına getirildi ve özel bir törenle Madagaskar başbakanına sunuldu. Batıkta bu külçelerden daha çok olduğuna inanılıyor.

Korsan William Kidd'e ait hazine bulundu

Ünlü Korsan Kidd’e Ait Hazine Bulunmuş Olabilir

Kaptan Kidd, ilk olarak İngiliz otoriteler tarafından korsanla mücadele etmesi için atanmıştı fakat daha sonra acımasız bir suçlu oldu. Bunun bir sonucu olarak da 1701 yılında öldürüldü.

Şüphecilik

Dalgıçlardan Clifford, “Kaptan Kidd’in hazinesi efsanelere konu olan bir hazine. İnsanlar bu hazineyi 300 yıldır arıyor. Batıkta çok daha fazlası var. Bu külçenin çıktığı yer metallerle dolu. Aşağısı çok bulanık olduğu için neyin metal olduğunu göremiyorum fakat metal dedektörüne göre orası tamamen metalle dolu.”

Araştırma ekibi üzerinde S ve T harfleri yer alan külçenin 17. Yüzyıl Bolivya kökenli olduğunu düşünüyor. Geminin ise İngiltere’de yapıldığı düşünülüyor fakat hala bu külçenin Kaptan Kidd’e ait olduğuna emin olabilmek için çok daha fazla kanıta ihtiyaç var.

Külçe, özel bir törenle Madagaskar başbakanına sunuldu.

Kaptan Kidd Kimdir?

1645 yılında İskoçya’da doğduğuna inanılıyor. Korsanlıkla mücadele etmesi için göreve atandı fakat daha sonra korsanın ta kendisi oldu. 1698 yılında bir Ermeni tüccar gemisini yağmaladı. Yağmaladığı gemide satenler, müslinler, altın ve gümüş bulunuyordu. Fakat Kaptan Kidd için üzücüdür ki, yağmaladığı geminin kaptanı da İngilizdi ve hazinelerin çoğu İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’ne aitti.

Daha sonra Kaptan Kidd yakalandı ve Londra’ya getirildi. Korsanlık yapmaktan ve gemi mürettebatından birini öldürmekten suçlu bulundu.

1701 yılında idamı sırasında boynuna geçirilen ilk iki ip koptu, üçüncüsünde ancak idam edilebildi. Bedeni katrana batırıldı ve Thames Nehri yanına korsanlara ibret olsun diye zincirlendi.

Efsaneye göre Kaptan Kidd yağmadan elde ettiği ganimetleri sakladı. Bu da dünyanın dört bir yanında insanların define avına çıkmasına neden oldu. Robert Louis Stevenson’ın Hazine Adası kitabına da ilham kaynağı oldu.


BBC

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login