Mısır’ın Luksor Kentinde Yeni Bir Firavun Mezarı Bulundu

Mısır’da bulunan tarihi Luksor kentinin el-Karne bölgesinde, Mısır’ın Yeni Krallık Dönemi olarak bilinen, 18.hanedanlığa ait olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu.

Kazı çalışmaları Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı ve Amerikan Araştırma Merkezi Heyeti işbirliğiyle gerçekleştirildi. Mezarda bulunan kalıntıların, Samut adındaki firavuna ve onun eşi olan Takhat’a ait olduğu düşünülüyor.

Mezarda dönemin günlük yaşantısından ve defin merasimlerinden kesitler görmek de mümkün. Fakat genel durum olarak mezarlar tahrip edilmiş durumda.

Buluntunun gerçekleştiği alan, yeri açısından da oldukça önem arz ediyor. Keşfin yapıldığı yer, Mısır tarihinde “güneş tanrısı” olarak bilinen Ra ile birleşerek Mısır’ın en güçlü tanrısı olarak tanımlanan Amon’un kapı bekçisi olan Amenhotep Rebeo’ya ait mezarın hemen yanı. Keşif geçen hafta yapılmıştı.

Amerikan Araştırma Merkezi Heyeti Başkanı John Sherman, art arda yapılan keşiflere ithafen, “Bu hafta da 18.hanedanlığa ait firavun mezarının bulunması önümüzdeki zaman diliminde yeni keşiflerin habercisi “ açıklamasında bulundu.

Yeni Krallık olarak adlandırılan dönem 18, 19 ve 20.hanedanlıkları kapsıyor. 18. Hanedanlık ülkeyi bağımsızlığa kavuşturduğu için yeni bir dönemin başlangıcı olarak sayılıyor.

cnn, luxortimesmagazine

You must be logged in to post a comment Login