Mısır’da İçinde Yüzlerce Mezar Hediyesi Çıkan 3500 Yıllık Mezar Açıldı

Luksor’da, içinde cenaze maskları, süslü tabutlar ve bin figürinin bulunduğu 18. Hanedan dönemine ait 3500 yıllık bir mezar keşfedildi.

Batı Luksor’da Ou Sarhat’ın 3500 yıllık mezarı.

Luksor Eski Eserler Genel Müdürü Mostafa Waziry, gazetecilere verdiği demeçte, Zeraa Ebu El-Nagaa nekropolünde bulunan mezarın büyük olasılıkla şehrin adli memuru Ou Sarhat’a ait olduğunu söyledi.

Yeni Krallık dönemine ait mezar koleksiyonu, düzinelerce heykel, tabut ve mumya içeriyor.

Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, mezarın küçüklüğüne rağmen, mezarın içindeki koleksiyonun büyük ölçüde bozulmamış halde bulunması nedeniyle önemli bir keşif olduğunu söyledi.

Luksor Arkeoloji Misyonu’na başkanlık yapan Waziry, mezarın geç dönemde tekrar kullanılmasına rağmen, ilk kullanıldığı döneme ait cenaze koleksiyonunun birçoğunun hala yerinde durduğunu belirtti.

Mezarın içinde, renkli sahnelerle süslü iyi korunmuş ahşap tabutların yanı sıra, ahşap cenaze maskları ve pişmiş toprağa ve ahşaba oyulmuş yaklaşık 1.000 ushabti figürini yer alıyor. Ayrıca, farklı şekil ve ebatlarda çömleklerin bulunduğu bir koleksiyon da bulundu.

Waziry, mezarın, koridorlardan ve iç alandan oluşan T şeklinde bir yapı biçimiyle tipik bir soylu mezarı olduğunu söylüyor.

Mezar hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için kazılar devam edecek. Uzmanlar, ölülerin kimliklerini ve ölüm nedenlerini öğrenmek için mumları inceliyorlar.

Tutankamon’un Büyükannesi Kraliçe Tiye’ye Ait Heykel Bulundu

Mısır’da 3700 Yıllık Yeni Bir Piramitin Kalıntıları Bulundu


Ahram Online. 18 Nisan 2017.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login