Mısır’da Üç Yeni Antik Mezar Keşfedildi

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Mısır’ın kuzeydoğusunda, her biri 2.000 yıldan daha eski olan üç kaya mezarının keşfedildiğini açıkladı. Yeni keşfedilen eserler, Mısır tarihinin onlarca yıllık bir dönemini kapsıyor ve mezarların kentin büyük mezarlığının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Bu lahit, el-Kamin el-Sahraw olarak bilinen bir alanda, Ptolemaios mezarlığında bulundu.

Üç mezar, Kahire’nin yaklaşık 200 km güneyinde Samalut kentinin yakınlarındaki El-Kamin El-Sahrawi adlı bölgede bulundu. Bakanlık yetkilileri, mezarların çeşitli boyutlarda çok sayıda lahit ve kil parçaları içerdiğini söyledi.

Bulgular, mezarların 27. Hanedanlık dönemine (MÖ 525 – 404), Mısır’ın ilk defa Pers Ahameniş İmparatorluğu’nun bir vilayeti olduğu zamana ve yaklaşık bir yüzyıl sonra başlayan Greko-Romen hakimiyeti dönemine kadar uzandığına işaret ediyor.

Eski Eserler Bakanlığı Başkanı Ayman Ashmawy, “Bu gerçek, alanın uzun bir zaman boyunca, geniş bir mezarlık olduğunu gösteriyor.” diyor.

Arkeologlar, Ptolemaik Dönem’e ait 2000 yıllık üç mezar keşfetti.
F: Mısır Eski Eserler Bakanlığı, AP

Bölgede daha önce yapılan kazılarda, 27. Hanedanlık Dönemi boyunca görülen bir mimari uygulama olan katakomp (yeraltı mezarı) tipi 20 mezar yapısı bulunmuştu. Fakat yeni keşfedilen üç mezar, bunlardan daha farklı.

Üç mezardan ikisi, dik bir bölmeyle ayrılan, bir çocuğun iskeleti için oyulmuş küçük bir delik de dahil, on beş mezar deliğinden oluşan mezar odalarından oluşuyor. Kazı başkanı Ali El-Bakry, bu mezarın, El-Kamin El-Sahrawi’de çocukların gömülmesine ilişkin ilk kanıtları sunduğunu söylüyor.

Dahası, mezarlardan çıkarılan kemikler, gömülmüş insanların farklı yaştaki erkekler, kadınlar ve çocuklardan oluştuğunu gösteriyor. Bu da bölgenin askeri garnizon değil, şehrin büyük mezarlığının parçası olduğunu gösteriyor.

El-Kamin El-Sahrawi’de daha birçok mezarın çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Üçüncü mezardaki kazılar henüz tamamlanmadı.

Mısır’daki Ortaçağ Mağarasında “Allah Dışında Tanrı Yok” Yazısı Bulundu

Hipokrat’ın Araştırmalarını İçeren 1500 Yıllık El Yazması Bulundu


National Geographic. 16 Ağustos 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login