Antik Mısır Mezarında Yılan Isırıklarına Karşı Büyüler Keşfedildi

Kahire’nin hemen güneyindeki eski bir Mısır mezarı, ölüleri yılan ısırıklarından korumayı amaçlayan büyülerle doluydu.

Dzhehutiemhat’ın lahit ve mezarı. C: Petr Košárek, © Czech Institute of Egyptology

Mısırbilimciler, Kahire’nin hemen güneyinde, yılan ısırıklarını önleme amaçlı çok sayıda büyülü söz içeren 2.500 yıllık bir mezar keşfettiler.

Arkeologlar yaptıkları açıklamada, mezarın girişinin hem yılan ısırıklarını önlemeyi, hem de yılanları mezar koruyucusu olarak görevlendirmeyi amaçlayan sözler ile kaplı olduğunu söylüyor.

Çek Mısır Bilimi Enstitüsü’nün mezarın bulunduğu Abusir’deki araştırmasının yöneticisi Miroslav Bárta, “Yılan büyülerine bu kadar güçlü bir vurgu yapılması, muhtemelen mezar sahibinin kişisel tercihinin bir sonucuydu, çünkü bu büyülere bu kadar aşırı dikkat gösterilen benzer bir vaka bilinmiyor.” diyor.

(İlgili: Mısırlı Kadının Pelvisinde Dişleri Olan Nadir Bir Tümör Bulundu)

Son araştırmalar, zehirli yılanların eski Mısır’da şimdikinden daha yaygın olduğunu gösteriyor. Bárta, arkeologların Mısır’da sıklıkla yılan ısırıklarına karşı bu büyülü ya da koruyucu sözlerin yer aldığı mezarlar bulduğunu, ancak bu mezarda görülen kadar çok sayıda olmadığını söylüyor.

Mısır tanrısı Banebjedet’in gravürünü taşıyan lahdin bir kısmı. C: Petr Košárek, © Czech Institute of Egyptology

Abúsír’de çok sayıda mezar ve birkaç piramit yer alıyor. Açıklamaya göre bu özel mezar, yaklaşık 2.500 yıl önce eski Perslerin Mısır’ı kontrol ettiği dönemde yaşayan kraliyet katibi Džehutiemhat adlı bir adama ait.

Džehutiemhat’ın mezarının büyük kısmı antik çağlarda soyulmuş olsa da, lahdinin bir kısmı iskelet kalıntılarıyla birlikte hâlâ oradaydı. Bu kalıntıların analizi, öldüğünde yaklaşık 25 yaşında olduğunu ve kemiklerin zayıf ve hassas olmasına neden olan ciddi bir osteoporoz hastalığından muzdarip olduğunu ortaya çıkardı.

Bárta, “Bu onun DNA yapısının bir parçası gibi görünüyor çünkü osteoporoz genellikle daha sonraki yaşlarda ortaya çıkıyor.” diyor. Açıklamaya göre, yakınlardaki mezarlara gömülen diğer kişilerin de osteoporoz hastası olduğu ve bu kişilerin aile üyeleri olabileceği düşünülüyor.

Mezarın üst kısmı. C: Petr Košárek, © Czech Institute of Egyptology

Džehutiemhat’ın lahitinde çok sayıda metin ve gravür bulundu. Lahdinin kapağında günümüz bilim insanlarının Ölüler Kitabı’nın 178. bölümü dediği bölüm yer alıyor.

Ölüler Kitabı, diğer şeylerin yanı sıra ölen kişinin yeraltı dünyasında gezinmesine yardımcı olan bir dizi büyüden oluşuyordu. Ölüler Kitabı’nın bu özel bölümü, cesedin hazırlanmasıyla ilgili talimatlar ve büyüler içeriyor. Lahitte ayrıca koç başlı tanrı Banebdjedet ve güneş tanrısı Ra gibi Mısır tanrılarının gravürleri de bulunuyor.

Alanda kazılar ve kalıntıların analizi devam ediyor.


Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login