Mısır’da Mumyalama Malzemelerinden Büyük Bir Yığın Bulundu

Mısır’daki Abusir nekropolünde, MÖ 6. yüzyılda mumyalama işlemlerinde kullanılan çok büyük bir malzeme koleksiyonu ortaya çıkartıldı.

C: Petr Košárek, Charles University

Arkeologlar, Kahire’nin güneyindeki Abusir’deki kazılar sırasında, mumyalama işleminde kullanılan 370 büyük kap ve bir dizi daha küçük eserden oluşan bir mumyalama malzemesi koleksiyonu ortaya çıkardılar. Keşif, Antik Mısır’dan bugüne kadar keşfedilen türünün en büyük bulgusu.

Prag’daki Charles Üniversitesi’nden bir Mısırbilimci ekibi, söz konusu eserleri, geçen yılın baharında eski Mısır nekropolü Abusir’in batı kesiminde bir grup büyük çukur mezarı kazarken buldu.

(İlgili: Keşfedilen Mumya, Mısır’daki Mumyalama Tarihini Değiştirebilir)

Mumyalama ritüeli sırasında kullanılan çeşitli malzemelerin kalıntılarını içeren büyük seramik kapların koleksiyonu, 14 katmana dikkatlice yerleştirilmiş devasa bir çukurda bulundu.

C: Petr Košárek, Charles University

Araştırma ekibinin üyelerinden biri olan Egyptology Enstitüsü’nden Jiří Janák, MÖ 6. yüzyıla tarihlenen katmanda başka nesneler de bulunduğunu söylüyor:

“Bulduğumuz nesneler arasında daha küçük kaplar ve kişinin mumyalandığı yerin yakınında yanan bir ateşten çıkan kül parçaları vardı. Ayrıca Mısırlıların ölü bedeni kurutmak için kullandıkları bir madde olan natron kalıntılarını da bulduk.”

Uzmanlar ayrıca amfora şeklindeki kaplarda reçine, yağ veya mür kalıntısı buldular. Bunlara ek olarak ayrıca, mumyalama işlemi sırasında vücuttan çıkarılan iç organları depolamak için kullanılan, kireçtaşından yapılmış dört adet kanopik kavanoz da bulunuyordu.

C: Petr Košárek, Charles University

“Bulduğumuz şey, henüz kullanılmamış boş kanopik kavanozlardı. İlginç bir şekilde, üzerlerinde sahibinin adı da dahil olmak üzere yazıtlar vardı. Bu eserlerin ait olduğu kişiyi belirlememize yardımcı olan şey buydu.”

Şimdiye kadar, Çek Mısır Bilimi Enstitüsü’nden uzmanlar, yaklaşık 400 kapalı kavanozun yalnızca bir kısmını açtı. Bu yıl da seramik kapları ve içindekileri incelemeye devam edecekler.

Ekibin diğer bir kısmı mumyalama malzemelerinin hemen yanındaki bitişik yapıyı inceleyecek. Bu, büyük olasılıkla, kavanozların üzerindeki yazıtlara göre Wahibre-mery-Neith olarak adlandırılan koleksiyon sahibinin mezarı olacak.

C: Petr Košárek, Charles University

Ekip, 1960’lardan beri Abusir’deki alanda çalışıyor ve Mısırlılar tarafından yabancılara ödünç verilen en büyük arkeolojik alanlardan birine sahip.

Arkeolog Veronika Dulíková, “Yaklaşık iki kilometrekare büyüklüğünde bir alan hayal edin. Burada muazzam bir potansiyele sahip inanılmaz bir imtiyazımız var. Şimdiye kadar toplam alanın sadece yüzde onu kadarının keşfedildiğini tahmin ediyoruz.” diyor.

Abusir’deki mezar alanı, tüm eski Mısır tarihi boyunca sürekli olarak kullanılmıştı. Uzmanlar, yeni keşfin mumyalama sürecine daha fazla ışık tutacağına inanıyor.


Radio Prague International. 16 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login