Londra’da Metro Kazısından 3000 Veba Kurbanı Çıktı

Arkeologlar, metro hattı kazısı sırasında Londra’nın ilginç tarihine ışık tutacağına inandıkları 3000 iskeleti barındıran bir toplu mezar buldular.  Mezardaki iskeletler 1569 ila 1738 yılları arasına tarihleniyor ve hepsi “kara ölüm” kurbanı. Çıkarılan iskeletlere yapılacak olan testlerin, vebanın bakteriyel evrimini ortaya koyabileceği düşünülüyor.

londra'da kara ölüm kurbanları bulundu

60 arkeologdan oluşacak ekip, iskeletleri dikkatli bir şekilde dökümantasyonunu yaparak çıkartabilmek için haftanın altı günü çalışacak ve Londra’nın 16. Ve 17. Yüzyıllarda kullanılmış, en değerli mezarlığı hakkında bilgi toplamaya çalışacak.

Ray hattının baş arkeoloğu Jay Carver, bu kazının 16. Ve 17. Yüzyıllarda Londralıların hayatını ve ölümlerini anlayabilmek için eşsiz bir fırsat sunduğunu belirtti. Carver sözlerine şöyle devam etti: “Bedlam mezarlık alanı, şehrin Tudor Dönemi’nden erken modern kozmopolit yapıya geçisi de dahil olmak üzere Londra tarihini kapsıyor.”

Mezarlık önümüzdeki dört hafta boyunca kazılacak ve ortaya çıkarılan iskeletlerin yaşları, cinsiyetleri, boyları araştırılabilecek. Daha sonra ise arkeologlar Ortaçağ bataklık tabakasını ve Roma kalıntılarını kazacak. Bölgedeki kazıların Eylül ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login