Mısır’da Yeni Firavun Mezarlarına Dair İzler Bulundu

Arkeologlar, Mısır’daki Batı Asvan mezarlığında yeni firavun mezarlarına ulaşabileceklerini gösteren ipuçları buldu.

Yeni keşfedilen iki metrelik antik duvar. Qubbet el-Hawa, Asvan. F: Birmingham Üniversitesi

Birmingham Üniversitesi’nden ve Mısır Araştırmaları Derneği Qubbet el-Hawa Araştırma Projesi’nden arkeologlar, Mısır’daki Batı Asvan mezarlığının kuzey kesiminde, 2 metre yüksekliğinde antik bir mezar duvarı bulduklarını açıkladı.

Yeni keşfedilen mezar duvarının, Eski Krallık döneminde Elephantine Adası’nın valileri olan Harkhuf ve Heqaib’in de aralarında bulunduğu, ilk üst terasın bilinen mezarlarının mimari öğelerini yansıttığı düşünülüyor.

Birmingham Üniversitesi’nden Dr. Martin Bommas, Qubbet el-Hawa’nın doğal yapısı nedeniyle, istinat duvarının yamacın güvenliğini sağladığı ve dolayısıyla daha düşük kottaki bir ikinci terasa giden geçit ile erişilebildiğini söylüyor.

Dr. Martin Bommas ve Nasr Salama mezarlık hakkında tartışıyor. F: Birmingham Üniversitesi

Birmingham Üniversitesi Doktora öğrencisi Carl Graves, “Bulgular, MÖ. 2278-2184 yıllarında Eski Krallık ve İlk Ara Dönem boyunca bu alandaki mezarlık peyzajı anlayışımızı çarpıcı bir biçimde değiştiriyor. Şimdiye kadar bu mezarın kime ait olduğunu kimsenin bildiğini sanmıyorum” diyor.

Taş duvarın, inşa etmek için kullanılan harç içine gömülmüş çanak çömlek parçalarıyla tarihlendirilebildiğini belirten projenin çanaj çömlek direktörü Dr. Eman Khalifa,

“Duvarın içindeki çanak çömlek parçaları, Altıncı Hanedanlık döneminden (MÖ. 2278-2184 yılları arası), II. Kral Pepi dönemine kadarki aralıkta oymalı kaselerin parçalarını ve İlk Ara Dönem ve Orta Krallık’a özgü Marl Kili kavanoz parçalarını içeriyor. Bu da mezarlığın dönemler boyunca olan gelişimine ve büyümesine işaret ediyor.”

Yeni bulunan duvarın yer aldığı bölge. F: Birmingham Üniversitesi

Bu yeni keşif, Orta Krallık Dönemi’nin başında bölgenin ilk valisi olduğu düşünülen 1. Sarenput’un ilgi gören geçitinin de bulunduğu QHRP projesinin başarılı bir şekilde tamamladığı ilk saha sezonunun bir parçasıydı.

Aswan ve Nubia Eski Eserler Genel Müdürü Nasr Salama, “Bu keşif oldukça heyecan verici. Bu önemli mezarlıkta yeni mezarlar bulmamız an meselesi.” diyor.

Tutankamon’un Mezarından Çıkan 5000 Obje İlk Defa Bir Arada Sergilenecek


University of Birmingham

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login