Mısır’daki Yeni Piramitin İçinde Firavun Kızının Kalıntıları Bulundu

Mısır’ın Dahshur bölgesindeki 3.800 yıllık piramidin içinde, Hatshepset adlı prensesin mumyasının olduğu bir mezar odası keşfedildi. Mezar odasının içinde hiyeroglif yazıtlı ahşap bir kutu da bulundu.

Arkeologlar, 3.800 yıllık piramidin mezar odasına ulaştı. Kötü korunmuş bir lahit kalıntısı ve üç satır hiyeroglif yazılı bir ahşap kutu da buluntular arasında. F: Courtesy of Egyptian Ministry of Antiquities

Bulgular, arkeologların, Ameny Qemau adlı firavunun Dahshur’da neden iki piramiti olduğunu belirleyebilmesine yardımcı olabilecek ipuçları sağlıyor.

Araştırmacılar, hiyeroglif yazıtlı ahşap kutunun üzerinde  “Hatshepset” yazdığını, fakat bunun Firavun Hatshepsut değil, benzer bir ada sahip bir başka kişi olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz ay, piramitteki bir mermer blokta başka bir yazıt bulunmuştu. Bu yazıt, MÖ 1790 civarında kısa bir süre Mısır’ı yöneten firavun Ameny Qemau’nun adını taşıyordu. Bu piramit, Dahshur’da Ameny Qemau ismini taşıyan bir yazıta sahip ikinci piramit oldu. Diğer Ameny Qemau piramidi 1957’de keşfedildi ve son keşfedilen piramitten yaklaşık 600 metre uzaklıkta.

Bu ahşap kutu 3800 yıllık bir piramidin mezar odasında keşfedildi ve üstündeki hiyeroglif yazıtta firavun Ameny Qemau’nun kızının adı geçiyor olabilir.
F: Courtesy of Egyptian Ministry of Antiquities

Mısır Eski Eserler Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, mezarda bulunan ahşap kutuda, mumyanın iç organlarının konduğu kavanozların tutulmuş olabileceğini söyledi. Yapılan açıklamaya göre, kavanozlar artık yok oldu ve arkeologlar kutuda sadece birkaç mumya sargısı bulabildi. Yetkililer ayrıca ahşap kutunun üzerindeki üç sıra hiyeroglif yazıtın, firavun Ameny Qemau’nun kızına işaret ediyor olabileceğini söyledi.

Kazıları yürüten ekip, ahşap kutunun yanı sıra, mezar odasında kötü korunmuş bir de lahit buldu.

Her ne kadar Antik Mısır’dan bildiğimiz mumyalanmış en ünlü hükümdarlar erkek olsa da, kadın mumyaları da en az erkek mumyalar kadar yoğun. Dönemin diğer medeniyetleri düşünüldüğünde, Antik Mısırlılar sosyal anlamda kadın erkek eşitliğine en yakın medeniyetlerden biriydi.

Mısır bölgesinde yapılan araştırmalarda, MÖ. 5000 yılına tarihlenen mezarlarda kadın yöneticilerin mezarlarının erkek yönetici mezarlarına oranla daha büyük olma eğiliminde olduğu saptandı. Ayrıca MÖ 3000’e gelindiğinde kadın ve erkek mezarlarında herhangi bir boyut farkı kalmamıştı.

Mısır’da 3700 Yıllık Yeni Bir Piramitin Kalıntıları Bulundu

Yeni Bulunan Piramitte Firavun Ameny Qemau’nun İsmi Geçiyor

Antik Mısır Mezarının Girişinde 4000 Yıllık Cenaze Bahçesi Bulundu


Newsweek. Live Science. 11 Mayıs 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login