Yeni Bulunan Piramitte Firavun Ameny Qemau’nun İsmi Geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Mısır’daki Dahshur nekropolünde keşfedilen yeni piramitte bulunan bir mermer bloğun üstünde Firavun Ameny Qemau’nin ismi yazdığı açıklandı.

Piramite ait koridor.

İç yapısı ortaya çıkarılan ve çok iyi durumda olduğu belirtilen piramitin devamının ortaya çıkarılması için kazılar sürüyor. Ameny Qemau ismini taşıyan eserler içeren bir başka piramit, 1957’de Nil Nehri’nin batısındaki çölde bir kraliyet nekropolü olan Dahshur’da keşfedilmişti. Bulgular, aynı firavunun neden kendi adına iki piramit yaptırmış olabileceğine dair soru işaretleri bıraktı.

Dahshur nekropolü genel direktörü Adel Okasha, “Bu yapı, piramitin iç kısmına giden bir koridor ile batı ucunda bir odanın yanısıra güney rampasına giden bir salondan oluşuyor.” dedi.

Koridorda, halen incelenmekte olan 10 dikey hiyeroglif hattı ile oyulmuş 15 cm x 17 cm boyutlarında bir su mermeri bloğu bulundu. Bir granit lento ve piramitin iç tasarımını gösteren taş bloklardan oluşan bir dizi de ortaya çıkarıldı.

Hiyerogliflerde ne yazdığı henüz belirlenemedi. Fakat fotoğraflara bakarak yorum yapan Brown Üniversitesi Mısır Araştırmaları Bölümü’nden James Allen ve Bristol Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Aidan Dodson, blok üzerine yazılmış olan hiyerogliflerin dini bir metin türü olduğunu söyledi. Araştırmacılar ayrıca hiyerogliflerde Firavun Ameny Qemau’nun adının geçtiğini de belirtti.

Hiyerogliflerin kazındığı blok parçası.

Firavun Ameny Qemau, 13. Hanedanlığın beşinci kralıydı ve yaklaşık MÖ. 1790 tarihlerinde iki yıl hüküm sürdü.

İngiliz Columbia Üniversitesi Mısır Araştırmaları ve Yakın Doğu çalışmaları profesörü  Thomas Schneider de, hiyeroglif yazıtında geçen firavunun isminin Ameny Qemau olduğunu söyledi.

Neden her iki piramitte de aynı firavunun ismini taşıyan eserlerin bulunduğu gizemini koruyor. Bir ihtimal, yeni bulunan piramit aslında Ameny Qemau’ya ait değil ve onun öncülerinden birine ait olabilir. Qemau, belki de gücü eline almasının ardından öncülünün adını kaldırdı ve yerine kendi adını yazdırdı. Ameny Qemau’nun adını temsil eden hiyeroglif sembolleri, iyi bir kalitede yazılmamış. Bu da önceden yazılan ismin silinmesi ve üzerine Qemau’nun isminin yazılmasından kaynaklı olabilir.

Araştırmacılar, “Ameny Qemau’nun adını neden yazdırdığı hala net değil, çünkü Ameny Qemau’nun gerçek piramidi 1957 yılında bulunmuştu.” diyor.

Mısır’da 3700 Yıllık Yeni Bir Piramitin Kalıntıları Bulundu

Çin’de Piramit Şeklinde Gizemli Bir Mezar Yapısı Bulundu


Live Science. 4 Nisan 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login