Gize Piramiti Yakınlarında Firavun Khufu’ya Ait Tekne Parçası Bulundu

Mısır’daki Büyük Gize Piramidi’nin yakınlarında firavun Khufu’ya ait olduğu düşünülen 26 metrelik bir döşeme tahtası bulundu. Arkeologlar bu tahtanın sıradan bir tahta olmadığını, Kral Khufu’ya ait bir teknenin parçası olduğuna inanıyor.

Teknenin kalıntıları Gize Piramidi yakınlarında bulundu.

Kral Khufu, Dördüncü Hanedan’ın ikinci firavunuydu ve Mısır’da MÖ. 2609 – 2584 yılları arasında hüküm sürdü. Khufu bugün çoğunlukla, Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Büyük Gize Piramidini inşa ettirmesinden dolayı biliniyor.

Uzmanlar, devasa ölçekteki görkemli bir anıtın inşasını tamamlamak için çok iyi liderlik becerilerine sahip olması gerektiğini kabul etmesine rağmen, bunun ötesinde onun hakkında çok az şey biliniyor.

Bir bilim insanı, Gize’de keşfedilen Büyük Piramitlerin yanında kurulan geçici bir laboratuvarda ikinci Khufu teknesinin parçasını restore ediyor.

Arkeologlar 1980’li yıllardan beri bu teknenin Büyük Gize Piramiti çevresinde gömülmüş 700 kadar parçasını ortaya çıkardı. Fakat yeni bulunan tahta döşeme, bugüne kadar bulunanlar arasında en büyüğü. Yaklaşık üç metre uzunluğunda bir çukurdan çıkarılan tahta döşeme, yakın bir zaman içinde analiz edilerek restore edilecek.

Ekip, tekneyi oluşturan parçalardan daha fazla bulmayı ve 2018’de kısmen açılacak olan Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenecek şekilde tekrar bir araya getirmeyi umuyor.

Firavun Khufu’ya ait keşfedilen ilk gemi sergileniyor.

Bu teknenin işlevinin ne olduğu hala tam olarak açık değil. Kral Khufu, bu tekneyi yaşamı boyunca kullanmış olabilir. Fakat aynı amanda, ölmüş kralın onuruna yapılmış ve diğer hayatta ulaşım sağlayabilmesi için onunla birlikte gömülmüş bir tekne olabilir.

Kesin olan tek şey, tekne gömmenin neredeyse dünya çapında görülen bir uygulama olması. Bu tekne, Kral Khufu için inşa edildiği düşünülen yerde bulunan ikinci antik gemi. Kral Khufu’ya ait ilk gemi, yine bu bölgede keşfedilmişti ve 1982’den beri sergileniyor.

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Tutankamon’un Hançeri Meteoritten Yapılmış

Tutankamon’un Mezarından Çıkan 5000 Obje İlk Defa Bir Arada Sergilenecek


IB Times. 3 Nisan 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login