İznik’te Lahitlerin Bulunduğu Tarla Lahit Müzesi Olacak

İznik’te yer alan bir zeytin tarlasında geçtiğimiz yıl çıkan Roma dönemi lahitlerinden sonra tarlanın lahit müzesine çevrilmesine karar verildi.

Bursa’nın İznik ilçesi Hisardere köyü yolu üzerinde geçtiğimiz yıl bir zeytin tarlasında çıkan Roma dönemine ait lahitler turizme kapılarını açacak.

İznik’te önceki yıl, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Hisardere Köyü yolu üzerindeki zeytinlikte, defineciler tarafından üst kapağı kırılmış lahit bulunmuştu. İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemi olarak adlandırılan 3. yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarılmıştı. 2015 yılında İznik’te defineciler tarafından tahrip edildikten sonra bulunan lahdin olduğu zeytinlikte daha sonra üç lahit daha bulunmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırma çalışmalarının yapıldığı alanın Roma dönemine ait Nekropol olduğu düşünülüyordu.

Sütunlu-Sidemara tipi lahdin kapağının, daha önceki bir dönemde kaçak kazı yapan şahıslar tarafından kırılarak tahrip edildiği belirtilmişti. 7 ton ağırlığındaki lahitin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görülmüştü.

15 dönüme yakın zeytinlik alanın kamulaştırılma çalışmaları devam ederken Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu alanda geniş çaplı arkeolojik kazı çalışması başlatarak buradan çıkartılan lahitleri o bölgede sergileyecek.


Konuyla ilgili açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın,”Hisardere köyü yolundaki zeytinliğin kamulaştırılmasına yönelik mahkeme işlemleri sürüyor. Sonuçlandığında burasını açık hava lahit müzesi yapacağız. Müzedeki lahitler de bu alana taşınacak. Türkiye’nin ilk lahit müzesi İznik’te olmuş olacak. Bu da İznik’in dünya turizmine yeni bir pencere açmış olacak” dedi.

İznik’te Çiftçinin Bulduğu Roma Lahdi İncelendi

İznik’teki Bir Zeytinlikte Bulunan Mezarların Sayısı Artıyor


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login