İznik Gölü’ndeki Bazilika Su Altı Arkeoloji Müzesi Olacak

Bursa, İznik’te İznik gölündeki, Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014’ün dünyada en önemli arkeolojik keşiflerinden seçilen Roma dönemi bazilikası, su altı arkeolojik müzesi olarak düzenlenecek. Roma askerleri tarafından 1600 yıl önce Aziz Neophytos adına yapılan bazilikanın, 740 yılında bir depremle su altına gömüldüğü düşünülüyor.

Gölün 20 metre açığında ve 2 metre derinde buluan bazilikanın turizme açılabilmesi için su altı arkeoloji müzesi yapılmasına karar verildi. Müze projesinin sponsorluğunu Bursa Büyükşehir belediyesi yaparken, Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat ile Geomarine Kara ve Deniz Araştırma Şirketi de gerekli hazırlıklar için incelemeler yapıyor.

Orcan İnşaat’tan kaptan ve dalgıç  Tuğrul Orcan, şimdilik bazilikanın etrafında başka arkeolojik kalıntılar olup olmadığını anlayabilmek için bir ön çalışma yapıldığını söyledi. Müze projesi ise daha ileriki safhalarda gerçekleşecek. Orcan “Bazilikanın olduğu bölgenin sismik değerleri ve batimetresini ölçerek rölevesi ortaya çıkarılacak” diye ekledi.

Geomarine şirketinden Jeoloji mühendisi Çağan Tunç da İHA’ya yaptığı açıklamada “Yürütülecek geniş çaplı arkeolojik çalışmalardan evvel hidrografik ve oşinografik parametreleri, yani derinlik haritasını ortaya çıkaracağız. Bir kaç gün sürecek olan yüzey taramasında sonar ölçümlemeleri yapacağız. Geniş bir alanda tarama yapıyoruz. Bunun nedeni ise başka arkeolojik bulguların olup olmadığıdır” dedi.

Tunç, şu ana kadar bazilikanın çevresinde eski kayaçlar olduğunu belirtti ve “bunlar incelendikten sonra ne olduklarına karar verilecek” dedi.

Bazilika, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün 2014’ün En Önemli Arkeolojik Keşifleri listesindeydi. Bazilika erken Hristiyanlık mimarisi özelliklerini taşıyor. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Mustafa Şahin, yazılı kaynaklara göre, 740’taki depremden sonra Aziz Neophytos’un yakındaki Koimesis Kilisesi’ne götürüldüğünü söylüyor. Sualtı incelemelerinde baziilikadaki mezar kapağının açık olması da bu bilgiyi doğruluyor.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login