İznik Gölü’ndeki 1500 Yıllık Bazilikada Bronz Sikkeler Bulundu

Bursa’daki İznik Gölü’ne batmış vaziyette yer alan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenen bazilikada 40 adet bronz sikke bulundu.

Iznik Gölü’ndeki 1500 Yıllık Bazilikada Bronz Sikkeler Bulundu

2015 yılında hava araştırmaları sırasında tesadüfen bulunan 1500 yıllık bazilikada çalışmalar devam ediyor. Sualtı ekipleri Aziz Neophytos adına inşa edilen ve sular altına gömülen bazilikada 40 adet bronz sikke buldu.  Üzerlerindeki betimlemeleri korozyon nedeniyle belli olmayan sikkelerin, yapılacak incelemeler sonrasında hangi dönem ve imparatorluğa ait olduğu saptanacak.

Vatikan`da yapılan son incelemelerde İncil`in 4 nüshaya indirildiği toplantının göl kıyısında yapıldığına dair belgelere ulaşıldı. Toplantının yapıldığı yerin ise bu bazilika olduğu düşünülüyor.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen `Aziz Neophytos` adına yapılan kilise olduğunu, Aziz Neophytos`un önce bazilikanın içine gömüldüğü, ardından 740’da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi’ne götürüldüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz Aralık ayında insan kemiklerinin keşfedildiği İznik Gölü’ndeki bazilika, 2015 yılının dünya çapında en iyi keşifleri arasında gösterilmişti.

Aziz Neophytos Bazilikası

Iznik Gölü’ndeki 1500 Yıllık Bazilikada Bronz Sikkeler Bulundu

Roma İmparatorluğu’nda 313 yılında Milano Fermanı ile Hıristiyanlık serbest bırakıldı. Fakat fermandan önce, yani Hıristiyanlığın yasak olduğu yıllarda henüz 16 yaşında Aziz olan Neophytos, Romalı bir asker tarafından İznik Gölü kıyısında öldürüldü. Antik kaynaklara göre, Milano Fermanı’nın çıkmasından sonra Aziz Neophytos’un sevenleri, onun adına İznik Gölü’nün yakınında bir bu bazilikayı inşa etti.

Antik kaynaklarda, Aziz Neophytos’un anısına kentin hemen dışında kalan gölün kıyısında bir kilise inşa edildiği söyleniyor. Ayrıca 8. Yüzyılda Aziz Neophytos’un naaşının, yine İznik’te bulunan Koimesis Kilisesi’ne taşındığı biliniyordu. Fakat inşa edilen bu kilisenin nerede olduğu ve Aziz Neophytos’un naaşının neden taşındığını kimse bilmiyordu. Bazilika, 740 yılındaki depremle gölün derinliklerine gömülerek unutulmuştu. İznik’te, Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama Çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan bazilika, tüm bu soruları yanıtlamış gibi gözüküyor.

Hava fotoğraflarıyla tespit edilen bazilikanın, antik kaynaklarda geçen fakat yeri bilinmeyen Aziz Neophytos adına inşa edilen bazilika olması oldukça muhtemel. Bazilikanın içinde bulunan bir mezarın kapağının açık olması da naaşın daha önceden taşındığı bilgisini doğrular nitelikte. Kilisenin Aziz Neophytos’un kaynaklarca belirtilen şehit edildiği 21 Ocak tarihine denk gelen günlerde keşfi ise ilginç bir anektod olarak belirtilebilir.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login