Mısır’da İsa’nın Doğuşu Sahnesine Benzeyen 5000 Yıllık Kaya Resmi Bulundu

Mısır’daki Sahra Çölü’nde yer alan 5000 yıllık bir kaya resminde, iki ebeveyn, bir bebek ve Doğu yıldızı bulundu. Araştırmacılar bu sahneyi, İsa’nın doğumu ikonografisine benzetti.

sahra çölü'nde 5000 yıllık doğuş sahnesi bulundu

Sahne, Hıristiyanlıkta İsa’nın Doğuşu ikonografisine benziyor. F: Marco Morelli

Araştırmacılar Sahra Çölü’ndeki bir mağarada, Doğu’daki bir yıldız ile birlikte, iki ebeveynin ve iki hayvanın arasında yer alan yeni doğmuş bir bebek resmi buldu. 5000 yıl önce yapılmış resim, İsa’nın doğumunu simgeleyen ikonografiye benzetildi.

Kırmızımsı kahverengi bir aşı boyası ile resmedilmiş sahne, Nil vadisi ile Gilf Kebir Platosu arasında yapılan bir gezi sırasında Sahra Çölü’ndeki küçük bir mağaranın tavanında bulundu.

İtalya Gezegen Bilimleri Müzesi’nden jeolog Marco Morelli, “Bu sahne İsa’nın doğuşunu simgeleyen ikonografiye oldukça benziyor fakat bu olaydan yaklaşık 3000 yıl öncesine tarihleniyor.” diyor.

Morelli, bu mağara resimlerini 2005 yılında tespit etti fakat kendi ve ekibi bu etkileyici sahneyi açıklamaya yeni karar verdi.

Morelli, “Bu keşfin, Hıristiyan ikonografisi hakkında yeni sorular ortaya atması gibi birçok etkisi var.” diyor.

Sahne, bir adamı, tahribattan dolayı kafası olmayan bir kadını ve bir bebeği kapsıyor.

İsa’nın Doğuşu sahnesine benzer

Morelli, “Bu sahne, aralarında bebeği bulunan bir aileyi betimliyor gibi gözükebilir fakat sahnedeki diğer ayrıntılar bu resmi önemli kılıyor. Yeni doğmuş bebek, göğe yükseliyor gibi biraz üstte resmedilmiş. Bu İsa’nın Doğumu sahnesini anımsatıyor. Ölüm teması, aynı bölgedeki çağdaş kaya sanatlarında dünya ile ilişkilendirildiği düşünüldüğünde, doğumun da gökyüzüyle bağlantılı olduğu muhtemel.” diyor.

Diğer figürler, iki hayvan ve küçük dairesel bir betimleme göz önüne alındığında, sahne daha sembolikleşerek karmaşık hale geliyor.

Kafasız aslanın üst kısmının, aynı bölgedeki diğer kaya resimlerinde de görülen mitolojik bir canavar olduğu düşünülüyor. Alt tarafta ise bir babun ya da antropomorfik bir maymun yer alıyor.

Araştırmacılar bu resimlerin bulunduğu küçük mağaraya “Ebeveyn Mağarası” adını verdi.

Bunun hiç şüphesiz ilginç bir resim olduğunu belirten Morelli, “Buna benzer sahneleri Hıristiyanlığa kadar göremiyoruz.” diyor.

Tarih Öncesi Dönemden 11 Mağara Sanatı


Seeker.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login