İsrail’de Solucan Aradığını Söyleyen Defineciler Yakalandı

İsrail’de ellerinde dedektör ve kazı aletleriyle yakalanan defineciler, ne aradıkları sorusuna “balık tutmak için solucan arıyoruz” cevabı verdiler. İsrailli yetkililer de “biz de yedik” diyerek diyaloğu sonlandırdılar.

Ashkelon Milli Parkı’nda dedektör ile mezar yağmacılığı yapan üç kişi, Cuma gecesi iş üstünde yakalandılar. Antik mezarları parçalayan ve içinde değerli eşyalar bulabileceklerini düşünen üç defineci Eski Eserler İdaresi Hırsızlık Önleme Birimi tarafından kıskıvrak yakalandılar.

1500 yıllık tarihe sahip antik sitedeki pek çok mezara ve çömleğe zarar veren defineciler, arayışlarından hiçbir sonuç çıkmadığını, zaten balık tutmak için solucan aradıklarını belirttiler. Ancak solucanı çömleklerin içinde ve mezar tabutlarını kırarak aramaları, 3 kafadar Indiana Jones’un ne kadar kötü birer yalancı olduğunu da kanıtladı.

İsrail’de ağır cezalara tabi olmasına rağmen son dönemde bu tür definecilik faaliyetlerinde bir artış olduğu ise çok açık bir şekilde gözlenmekte.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply