İsrail’de Yağmacıların Geride Bıraktığı 3000 Yıllık Mısır Eserleri Ele Geçirildi

İsrail’de bir yeraltı mağarasında, tarihi eser kaçakçılarının geride bıraktığı 3000 yıllık Antik Mısır eserleri bulundu.

İsrail Eski Eserler Kurumu’nın Eser Hırsızlığını Engelleme Birimi, güney İsrail’deki mağarada kazmalar ve başka yağmacılık belirtileri bulunduğunu açıkladı. İncelemeye devam eden arkeologlar, bir çok eski eserle karşılaştı. Yetkililer mağaranın nasıl kullanıldığını ve bu objelerin neden buraya konulduğunu kesin olarak bilemediklerini söyledi.,

Mağarada birkaç tüm seramik çanak; bronz, deniz kabuğu ve çiniden yapılan takılar; yağ lambaları; küçük tılsımlar; su mermerinden yapılmış kavanozlar; kozmetik kaplar ve MÖ 14 ile 15. yüzyıla tarihlenen böcek şekilli (skarab) Mısır mühürleri bulundu.

İsrail Müzesi’nde Mısır arkeolojisi küratörü Daphna Ben-Tor “MÖ 14. ve 15. yüzyılda İsrail’in olduğu bölge Mısır hakimiyeti altındaydı. Mühürlerin birkaçında da Mısır krallarının isimleri bulunuyor. Bir mühürde, MÖ 1504-1450 yıllarında hüküm süren Firavun Thutmose’nin isminin karşısında yatan bir Sfenks görüyoruz. Bir diğer böcek şekilli mühürde de MÖ 1386-1349 yıllarında Firavun olan Amenhotep’in ismi görülüyor. Başka bir mühür, Memfis şehrinin ana tanrısı olan Ptah’yı gösteriyor” diyor.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan arkeolog Eitan Klein “Bu eserler Mısır kültürü ve yönetiminin Geç Bronz Çağı’nda ve Demir Çağı’nda,bu topraklarda yaşayan insanları nasıl etkilediğini öğrenmemize yardımcı olabilir” diye açıkladı.

LiveScience

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login