Avrupa’da Antik Mısır Eserleri Kaçakçılığına Büyük Darbe

Kıbrıs ve İspanyol güvenlik kuvvetleri ile ortak bir operasyon yürüten Europol, kaçak yollarla Avrupa tarihi eser pazarına sürülmeye çalışılan yüzlerce Antik Mısır Dönemi eserini ele geçirdiğini açıkladı.

İspanyol yetkililer yaptıkları açıklamada, eserlerin İspanya’nın Akdeniz’de bulunan Valencia şehrinin limanına ucuz ithal vazolar arasına gizlenmiş şekilde deniz yoluyla gelmiş olduğunu söyledi.

Tarihi eser kaçakçılığı pazarında yaklaşık 300.000 Euro değerinde olduğu düşünülen bu kaçaklığa karşı yapılan operasyon aslında 14 ülkeyi kapsayan Avrupalı Kolluk Kuvvetleri’nin ortak bir operasyonu durumunda.

İspanyol polisi yaptığı basın toplantısında, eserler arasından 36 parçayı basınla paylaştı. Bunların arasında pazar fiyatı yaklaşık 100.000 Euro’yu bulan görkemli Antik Mısır savaş tanrıçası Sekhmet’e ait bir büstün ve Isis’e ait bir heykel ve hiyerogliflerle bezenmiş bir vazoda bulunduğu belirtildi.

Europol ise yapılan operasyonun rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Açıklamaya göre Europol ve diğer işbirliği kuvvetleri tarafından 6244 kişi, 8222 araç, 2352 antika, sanat bayii, müzayede evi ve ikinci el dükkanları ve 27 gemi üzerinde denetimler yapılmış. Ayrıca tarihi eser kaçakçılığına karşı tüm Avrupa’da havaalanları, sınır kapıları ve limanlarda denetimler sıklaştırılmış.

2011 yılında başlayan ayaklanmalar sonucunda ülke içindeki karışıklıktan yararlanan kaçakçılar pek çok müze, sergi ve müzayede evleri gibi yerleri yağmalayarak bunlara ek kaçak kazılar yoluyla buldukları eserleri de Avrupa’daki tarihi eser pazarına sunmaya çalışıyorlar.

Mısırlı yetkililer ise durumun hala tedirginlik yarattığını söylüyor. Şu ana kadar sayıları 1.600’ü geçen eser topraklarına geri dönmüş olsa da, bu sayının çok daha üstünde bir eser topluluğunun Avrupa piyasasında döndüğünü düşünüyorlar.

Eşsiz olarak nitelenebilecek tarihiyle Mısır, Mübarek’in devrilmesi ve ardından gelen kanlı Sisi darbesiyle yaşadığı trajik dönemde birikimlerini, gençlerini ve nice toplumsal kaybı ile beraber eşsiz tarihinden kan kaybediyor gibi gözüküyor.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply