Fransa 239 Arkeolojik Eseri Mısır’a Geri Veriyor

Mısır Eski eserler bakanı Mamdouh Al Damati, Mısır’dan kaçak yollarla Fransa’ya sokulan 239 arkeolojik eserin Mısır’a iade edileceğini söyledi.

Al Damati: “Louvre müzesinden uzmanların incelediği 302 eserden 239’unun gerçek olduğu ve diğer parçaların taklit olduğu anlaşıldı.” dedi. Bu eserlerin Mısır’a  iade edilmesi için bakanlığın büyük bir çaba sarfettiğini ve bir hafta içerisinde bu iadenin gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Al Damati ayrıca Mısır’da iç karışıklık döneminin ardından artan eser kaçakçılığına karşı Fransa ile ortak bir anlaşma yapacaklarını da belirtti.

Konu hakkında Eski Eserler Departmanı Restorasyon Bölümü Müdürü Ali Ahmed ise; 239 parçanın farklı kültürel dönemlere ait olduğunu belirtti. Parçalar arasında Osiris ve İris’e ait tanrı/tanrıça heykelleri, boyalı ahşap heykeller, mezar tekneleri, figürin gibi buluntular olduğu, ayrıca Roma, Bizans ve İslamik döneme ait sikkeler, amületler, çanaklar olduğu belirtiliyor.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply