Mısır’da Defineciler Cinlerin Yardımı için Bir Çocuğu Öldürdü

Mısır’daki defineciler, kaçak kazı sırasında koruyucu cinlerden yardım almak için sekiz yaşında bir çocuğun ellerini keserek öldürdü.

Bu tür define suçları Mısır’da yaygın olarak görülüyor.

Mısır’daki bir tarlada elleri kesilerek öldürülen 8 yaşındaki bir erkek çocuğun cansız bedeni bulundu. Savcılar, söz konusu cinayetin kaçak kazılar ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

BBC’nin haberine göre, polis cinayetle ilgili olarak ölen çocuğun akrabası olan üç erkek kardeşi gözaltına aldı. Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, şüphelilerden ikisi, kaçak bir kazıda antik Mısır “hazinelerine” ulaşmak isteyen bir kişiye çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini söylediler.

(İlgili: Bir Defineci, Bolu’da Kazı Yaparken Zehirlenerek Öldü)

Cinayet Mısır’da sosyal medyada da büyük bir infial yarattı. Birçok kişi caydırıcı olması için suçluların ağır şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu.

Mısır’da sık görülen bir suç

Mısır’da “antik hazineleri” bulmak isteyenler tarafından insanların kurban edilmesi sık görülen bir suç. Daha önce de ülkenin çeşitli yerlerinde buna benzer cinayetler işlendi. Eylül 2021’de, Yukarı Mısır’da yer alan bir köyde genç bir adamın öldürüldüğü ve uzuvlarının kesildiğine ilişkin haberler çıktı. Genç adamın amcası, yengesi ve kuzenleri cinayeti işlediklerini itiraf ederek, gencin cansız bedenini, antik mezarlardan birinin açılması için bir ruha kurban ettiklerini söyledi.

Mısır’da genel olarak, eski mezarların, büyüleri bozmak için şeyhlerin önünde açılması gerektiğine dair bir inanış mevcut. Şeyh olduğunu iddia eden bu insanlar, eski mezarın koruyucusu olan ruhu çağırdıklarını öne sürüyorlar. Bunun karşılığında yüklü miktarda para ve kan akıtılmasını istiyorlar. Çoğu zaman bu bir hayvanın kanı oluyor fakat bazı “şeyhler” insan kanının, hatta çocuk kanının gerektiğini iddia ediyor.

Hızlı yoldan zengin olmayı isteyenler yapıyor

Antik Mısır uygarlıkları üzerine çalışan Kahire Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü Dr. Ahmed Badran, bu suçların daha çok Yukarı Mısır’da, tarihi eser bularak hızlı yoldan zengin olmayı hayal edenler tarafından işlendiğini söylüyor.

Badran, “dolandırıcı şeyhler” adını verdiği bu kişilerin, evlerinin altında hazine ya da mezar olduğuna ikna ettiği bazı insanlara, “koruyucu ruh” ya da “cinin” sadece insan kanı karşılığında mezarın kapısını açacağını söylediğini belirtiyor.


BBC News. 9 Temmuz 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login