Defineci Polislerin İlginç Hikayesi Ortaya Çıktı

Diyarbakır’da İlçe Emniyet Müdürü ve 4’ü polis toplam 8 kişi, yaptıkları kaçak kazının dikkat çekmemesi için kazıya polis aracı getirmiş.

Diyarbakır Silvan’da Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle, aralarında Silvan Emniyet Müdürü ile 4’ü polis 8 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Tutuklananlar arasında bulunan Nöbetçi Amir Komiserin kaçak kazıya resmiyet kazandırmak ve fazla dikkat çekmemesi amacıyla ihbarların önüne kesmek için olay yerine zırhlı polis aracı yönlendirdiği ifadelerde yer aldı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kaçak define aranacağı yönünde ihbar üzerine teknik ve fiziki takibe başladı.

Yapılan araştırmada Silvan İlçe Emniyet Müdürü, iki komiser yardımcısı ve iki polis memurunun da aralarında bulunduğu bir grup kişinin olaya karıştığı belirlenince durum, Diyarbakır Emniyet Müdürü’ne bildirildi.

Daha sonra Silvan Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde operasyon başlatıldı.

Kaçak kazı öncesinde önlem aldılar

Silvan İlçe Emniyet Müdürü ve suça karışan ekibi, meslektaşlarının kendilerini takip ettiklerinden habersiz kaçak kazı için harekete geçti.

Komiser yardımcılarından biri olay gecesi İlçe Emniyet Amirliği’nde Nöbetçi Amir olarak görevlendirildi. Komiser ise diğer rütbelilerin tarihi konağın bahçesindeki kaçak kazıya müdahale etmelerini engellemek amacıyla hepsini odasında topladı.

Nöbetçi Amir ise, ‘155 Polis İmdat’ ihbar hattındaki görevli polis memurunu arayarak kendilerinin bir çalışması olacağını, kazı yapıldığına ilişkin ihbar telefonu geldiğinde ekip göndermemelerini ve kendisinin aranmasını istedi.

İhbarları önlemek için polis aracı getirdiler

Aralarında polis memurlarının da bulunduğu ekip söz konusu adreste kazı yaparken, çevredeki vatandaşlar yoğun şekilde ihbarda bulundu. Ancak 155 hattında bulunan polis memuru kendine söylenilen emri yerine getirip hiçbir şeyden habersiz durumu Nöbetçi Amir Komisere bildirdi.

(Definecilere Tepkiler Büyüyor, Çözümü ne?)

Bunun üzerine, kaçak kazıya resmiyet kazandırmak ve fazla dikkat çekmemesi amacıyla ihbarların önüne kesmek için olay yerine zırhlı polis aracı yönlendirildi.

Suçüstü yakalandılar

Tüm hazırlıklarını tamamlayan kaçak define arayıcıları kendilerini takibe alan meslektaşlarından habersiz söz konusu bölgede kazı yapmaya başladıkları sırada Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan’ın da talimatıyla operasyon başlatıldı.

Kaçak kazı yapan ekip henüz 1 metre kazdıkları sırada uzun süredir takip eden polisler baskın yaptı. Kazı yapılan aramada ise kazma, kürek, detektör gibi malzemeler ele geçirildi.

Olay yerinde bulunan polisler ve sivil vatandaşlar gözaltına alındı.

“Teröristlerin altınlarını arıyorduk”

Diyarbakır Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerin verdikleri ifadede, “Sur olayları sırasında kaçan teröristlerin altın ve paraları buraya gömdüklerini öğrendik. Bu nedenle kazı yapıyorduk” dedikleri öğrenildi.

Ancak yapılan tespitlerde bahsedilen evrakla ilgili herhangi bir resmi işlem yapmadıkları belirlendi. Polis soruşturmayı derinleştirdiğinde gerçek ortaya çıktı. Şüphelilerin kazıyı Ermenilere ait altınların buraya gömülü olduğu duyumları üzerine yaptıkları öğrenildi.

Polis müdürü ile birlikte 8 kişi tutuklandı

Sorgularının ardından mahkemeye sevkedilen şüphelilerden Silvan İlçe Emniyet Müdürü, iki komiser yardımcısı, polis memurları ve sivil kişiler tutuklanarak cezaevine gönderildi.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login