Defineciler Anıt Mezarın Olduğu Tepeyi Parçaladı

Kayseri’de definecilerin iş makinesiyle parçaladığı tepede Roma Dönemi’ne ait bir anıt mezar ortaya çıktı.

Kayseri Sarıoğlan’a bağlı Palas Mahallesi’nde hazine arayan definecilerin iş makinesi ile ikiye böldüğü tepeden çıkan yapının Roma Dönemi’ne ait anıt mezar olduğu belirlendi.

Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine bağlı Palas Mahallesi Örtülü mevkiinde bulunan tepenin iş makinesi ile kazılarak ikiye bölündüğünü gören vatandaşlar, yetkililere haber verdi.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

İhbar sonrasında olay yerinde jandarma ekipleri önlem alırken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Müze Müdürlüğüne de konu hakkında bilgi verildi.

Definecilerin ikiye böldüğü tepe mahallenin farklı yerlerinden görülürken, Müze Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı incelemede ortaya çıkan yapının Roma Dönemi’ne ait anıt mezar olduğu belirlendi.

Alınan bilgilere göre anıt mezarın bulunduğu bölge SİT alanı ilan edilecek ve kazı Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından sürdürülecek.

Öte yandan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, iki kişinin define bulmak amacıyla kepçeyle kazı yaptığını belirledi.

Yapılan inceleme sonucu kepçe sahibinin de kazıdan haberdar olduğu ve başka iki kişinin de kazı sırasında gözcülük yaptığı tespit edildi.

Sarıoğlan Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının bilgisi doğrultusunda bölgeye Kayseri Müze Müdürlüğünden arkeolog ekip çağrıldı, incelemede bölgenin sit alanı olmadığı belirlendi.

Şüpheliler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.


İHA, AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login