Sandalet ve Çorabı İlk Giyenler Antik Romalılardı

Yirmi ya da otuz yıl önce altın çağlarını yaşama eğiliminde olan çorap-sandalet kombinasyonu, aslında derin tarihi köklere sahip.

Sandalet ve beyaz çorap. C: Wikimedia Commons

Terzilik suçlarından hiçbiri ,sandaletleri çoraplarla giymek kadar fazlasıyla büyük bir cüret (veya basit bir vurdumduymazlık) gerektirmez.

En yaygın şekilde tanımlanan modaların aksine, yirmi ya da otuz yıl önce altın çağlarını yaşama eğiliminde olan çorap-sandalet kombinasyonu derin tarihi köklere sahip ve bu kökler, 21.yüzyıl araştırmacılarının ortaya çıkardığı üzere, çoğumuzun beklediğinden çok daha derine iniyor.

(Mısır’da 1700 Yıllık Çizgili Çorap Bulundu)

Telegraph gazetesinden bilim muhabiri Richard Alleyne, “Arkeolojik kazılarda elde edilen kanıtlarla, Antik Roma lejyonerlerinin sandaletlerini çorapları ile giydikleri anlaşıldı. Kuzey Yorkshire’daki keşfedilmiş kalıntılarda bulunan bir Roma sandaletinden çıkan bir çivideki pas, çorap tipi bir giysinin giyildiği fikrini uyandıran lifler içeriyor gibi görünüyor.” diyor.

Mısır’da 4. veya 5. yüzyılda yapılan ve günümüzde Victoria ve Albert Müzesi’nde sergilenen çoraplar. C: David Jackson, Wikimedia Commons

Bölgedeki kazılarda, kültürel miras ekibinin başındaki Alleyne, “Romalıları çoraplar içerisinde hayal etmezsiniz. Ama sonbahar geldiğinde de bu çorapları giymek istediklerinden eminim.” diyor.

(Antik Roma’da İç Giyim)

Bazı zanaatkarlar, Nalbilding tekniği olarak adlandırılan, kimi zaman iki iplikli örgünün öncüsü olarak kabul edilen ve tek bir iğnede kıvrımlı bir tane ilmeği olan tekniği  kullanarak bu “neşeli çizgili” çorapların kendine ait versiyonlarını yapıyor. Romalıların görünüşe göre sandaletlerinin altına giydikleri çorapların teknikleri ve stilleri hakkında daha fazla kanıt ortaya çıkması durumunda, bu zanaatkarlar da orijinaline en yakın çorapları yapabilecek.

Alleyne, “Ancak şimdilik, tarih kayıtlarına geçmesi için bizim sadece önemli bir yenileme yapmamız gerekiyor: İngilizler moda anlayışlarındaki eksiklikle ve İtalyanlar tarzları ile ünlü olabilirler, fakat öyle görünüyor ki bizler, belki de en büyük terzilik suçlarımızdan birini Romalılardan devralmış olabiliriz.”


Open Culture. 22 Ocak 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login