Norveç’teki Bir Dağda 1.700 Yıllık Sandalet Bulundu

Norveç’teki bir dağda Demir Çağına ait sandaletin keşfi, dağın yaklaşık 1.700 yıl önce bir seyahat rotası olarak kullanıldığını gösteriyor.

Bir yürüyüşçünün keşfettiği deri sandalet, yaklaşık 1.700 yıl öncesinde kullanılmış. C: Espen Finstad/Secrets of the Ice

Bir dağ yürüyüşçüsü, söz konusu sandaleti, Ağustos 2019’un sonlarında Horse Ice Patch olarak bilinen bir bölgede buldu. Yürüyüşçü, buzullarda korunan arkeolojik eserleri inceleyen Secrets of the Ice’daki araştırmacılarla temasa geçti.

Alan çalışmasından sorumlu arkeolog Espen Finstad, “Bize GPS koordinatlarını ve fotoğraflarını gönderdi ve keşfi buzda bıraktı. Güzel bir bulguydu!” diyor.

Arkeologlar ayakkabıyı olduğu yerden almaya hazırlanırken, hava tahmininin kar yağışı gösterdiğini ve bu durumun bulguyu örtebileceğini fark ettiler. Finstad, “Karlar bulguyu örtseydi, bunların tekrar erimesi uzun yıllar alabilirdi. 2 Eylül 2019’da, biz arkeologların içeri girip bulguyu çıkarmak için bir günümüz vardı. Oldukça uzun bir gün oldu.” diyor.

(Norveç’te Eriyen Buzullar, 1.700 Yıllık Silahları Ortaya Çıkardı)

Arkeologlar sandaleti bulduktan sonra, ayakkabının tarihini yaklaşık MS 300 olarak belirlediler. Buzların Sırları ekibi ayrıca bu bölgede tekstil ürünleri gibi başka eserler de buldu, ancak hiçbiri sandalet kadar eski değildi. Ekip, bulguyu 8 Nisan’da Twitter’da duyurdu.

Sandalet ve donmuş at gübresi gibi Viking Çağı’na (yaklaşık MS 800 ila 1066) tarihlenen diğer buluntular, buzlu dağ boyunca bir rotanın Norveç’in iç kesimlerini kıyıya bağladığını gösteriyor.

Finstad, “Bu yolları yürüyenlerin büyük ihtimalle ne yaptıklarını bildiklerine inanıyorum. Bu ayakkabının içine onu kullanışlı yapan bir şey giyiyor olmalılardı. Belki kumaş veya hayvan derisi artıkları.” diyor.

1.700 yıllık ayakkabının ilk bulunduğu anda çekilen fotoğrafı. C: Espen Finstad/Secrets of the Ice

2010 yılında bölgeyi araştırmaya başlayan Finstad, “Rotanın nereye gittiğini gösteren insan yapımı taş yığınları bulduk. Belki eşyalar ile seyahat eden bir kişi ayakkabıyı giyiyordu ama bir şekilde zarar gördüğünde onu dağın yamacına attı.” diyor.

Sandalet, bin yıldan fazla bir süre önce dağı kullanan insanlara da ışık tutuyor.

Finstad, “Bugün vahşi ve ıssız bir dağ manzarası gibi görünen şeyin tarih öncesinde bir trafiğe ev sahipliği yaptığını ve insan izleriyle dolu olduğunu anlatıyor. İnsanlar zorlu dağlık bölgelere taşınmaktan korkmadılar. Uzun mesafeler kat ettiler, temas ve alışveriş yaptılar. Ayrıca, ayakkabının Roma İmparatorluğu’ndaki modadan ilham alması, Norveç dağını geçen insanların dış dünyayla temas kurduğunu gösteriyor.” diyor.

Dağ geçidinden elde edilen diğer buluntular, avcıların bölgeyi sık sık ziyaret ettiğini ortaya koyuyor. Yaklaşık 2.000 ila 3.000 yıl öncesine tarihlenen ok uçları ve ok sapları, bölgenin buz üzerinde ren geyiği peşinde koşan insanlar tarafından kullanıldığını gösteriyor.

Ancak, bu sitenin daha sonraki kullanımını anlamak için sandaletin önemi ölçülemez. Şu anda bu dağ geçidinde insan trafiğiyle ilgili çok fazla keşif yok. Ancak buzdaki buluntular, höyükler ve diğer izlerle birlikte net bir hikaye ortaya çıkıyor.

“Lendbreen’de [yakındaki bir dağ geçidinde] birkaç ayakkabı da dahil olmak üzere yüzlerce buluntu çıkartıldı, ancak bu ayakkabıların hiçbiri 300’lerin ayakkabısı kadar eski değil ve hiçbiri bu ayakkabıya benzemiyor.”


Live Science. 22 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login