Norveç’teki Buzullarda 1.500 Yıllık Ok Bulundu

İskandinavya’daki arkeologlar, yaklaşık 1.500 yıl önce buzlarda kaybolmuş bir ok keşfettiler ve bunun Vikinglerden önceye ait olduğunu öne sürüyorlar.

Ekibin bir üyesi, yaklaşık 1.500 yaşında olduğu düşünülen bir oku tutuyor.

Keşif, Norveç’in Innlandet bölgesinin, buzul arkeolojisi programına verilen isim olan “Secrets Of The Ice” araştırmacıları tarafından yapıldı.

Söz konusu ok, kayaların arasına yuvarlanmış olarak keşfedildi. Araştırma ekibi, bunun buzla kaplandığına ve buz eridiğinde yokuş aşağı kaydığına inanıyor.

Araştırmacılar, okun “oldukça harika” derece günüme kadar korunduğunu söylüyor. Ancak yine de mükemmel durumda değildi. Okun parçalarını birbirine yapıştırmış olması gereken sinir telleri ve katran, aşınma belirtileri gösteriyordu. Bu durum, okun ilk kaybolduğundan beri defalarca açığa çıkmış ve yeniden donmuş olabileceğini gösteriyor.

Araştırma grubu, oku tutan bir ekip üyesi de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak okun birkaç fotoğrafını internet üzerinden yayınladı.

1.500 yıllık ok, fotoğrafta görüldüğü gibi kayaların arasında bulundu.

Araştırma ekibinden arkeolog Lars Holger Pilø, “Son 15 yılda Norveç’te buzların erimesiyle ortaya çıkan 200’den fazla ok bulduk. Bunların en eskisi 6.000 yaşında.” diyor.

“Şu anda bahsettiğimiz ok, ucu hala bağlı ve sinir telleri ve katran kalıntıları ile gerçekten iyi korunmuş durumda. Çoğu ok, yalnızca sopasının parçaları ile korunur.”

“Burası bir ren geyiği avlanma alanı, bu nedenle avcılar ren geyiğini ıskaladıklarında oklar kayboldu ve karlara gömüldü. Kaçırılan bir atış, ancak arkeolojik olarak değerli bilgiler sağlıyor.”

Vikingler, 9. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar Avrupa’nın bazı bölgelerine baskın düzenleyen ve kolonileştiren bir grup İskandinav denizciydi. Özellikle İngiltere, 200 yıldan fazla bir süredir, ülkenin toplumu ve kültüründe bugün hala görülen lehçe ve yer adları biçiminde derin izler bırakan Viking baskınlarına maruz kaldı.

Bir ölçekle birlikte okun bulunma anını görüyorsunuz. Okun bağlanma noktasına dikkatli bakın.

Grubun son günlerde bulduğu tek ok bu değil. 1500 yıllık okun bulunmasından sadece iki gün sonra, Viking çağına ait olduğu düşünülen biraz daha yeni bir ok daha keşfedildi. Bu ok, daha kötü korunmasının kanıtladığı gibi, daha fazla açıkta kalmış gibi görünüyor.


Newsweek. 22 Ağustos 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login