Norveç’te Viking Okulu Açılıyor

Eğer History Channel kanalında yayınlanan Vikingler serisinin bir hayranıysanız bu haber sizi daha çok ilgilendiriyor olabilir. İngilizce yayın yapan Norveç websitesi TheLocal.no, Norveç’te Viking eğitimi veren bir okulun açılacağını meraklılarına duyurdu.

Norveç’te Viking Okulu Açılıyor

Norveçli bir ileri eğitim koleji, Vikingli olmak isteyen öğrenciler için, kılıç dövmeciliği, takı yapımı ve sazdan çatı örme gibi en önemli Viking zanaatlerinin öğretileceği bir eğitim programı başlatıyor.

Oslo’nun 150 km batısında yer alan Seljord Folkehøgskule’de yer alan bu okulda, çoğunluğu Game of Thrones dizisinden etkilenerek programa katılan birçok öğrenci, İskandinav ayinlerini kutlayacak, hatta daha da ileri giderek kış festivali boyunca hayvanları kurban edecekler.

Okul müdürü Arve Husby, “Birbirinden farklı nedenlerle başvuran oldukça fazla adayımız var. Bazıları yalnızca dizilerden etkilenerek bu okula ilgi duyuyor, bazıları ise el sanatlarını öğrenmek istiyor. Biz oldukça kaliteli bir eğitim veriyoruz ve eğer televizyon dizileri sayesinde okulumuz insanların ilgisini çekiyorsa bundan çok mutlu oluruz.” diyor.

Son yılların çok sevilen dizileri “Game of Thrones” ve “Vikingler” sayesinde Vikinglerle alakalı şeylere karşı duyulan ilgide de büyük bir artış olduğu biliniyor.

Okulun önde gelen Viking öğretmeni, Danimarkalı Jeppe Nordmann Garly en büyük hobisinin Vikingler olduğunu belirtiyor. Garly, hayatının büyük bir kısmını Vikinglerle alakalı şeylerle iç içe geçirmeye çalışıyor.

Viking temalı dizileri çok sevdiğini belirten Normann Garly, “İlk Viking öğretmeni olduğum söylenebilir. Kişisel olarak Game of Thrones izlemeyi tercih ediyorum. Vikingler dizisinde gerçekler fazlasıyla çarpıtılıyor.” diyor.

Okuldaki öğrenciler aynı zamanda Viking gemilerinde kürek çekmeyi, seramik yapmayı ve marangozluğu da öğrenme fırsatını bulacaklar.

georgiatoday.ge

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login