Norveç’teki Bir Çiftliğin Altında Viking Gemi Mezarı Saklı Olabilir

Norveç’teki bir tarlada bulunan demir perçin parçaları, Viking dönemine ait bir gemi mezarının kanıtı olabilir.

Arkeologların alanda keşfettiği demir perçinlerden bazı örnekler. (C: Museum of Cultural History)

Arkeologlar, Norveç’te bir çiftçinin tarlasına dağılmış düzinelerce demir perçinin, bir Viking gemi mezarının parçası olabileceğini belirtiyorlar.

2015 yılında metal dedektörü kullanan biri, Norveç’in güneydoğusundaki Jarlsberg Malikanesi’ni araştırırken üç perçin bulmuştu. Yetkililerin haberdar edilmesinin ardından, bir arkeolog ekibi araziyi araştırdı ve yedi perçin daha keşfetti.

Yaklaşık dokuz yıl sonra, arkeologlar toplam 70 perçin ortaya çıkardı. Araştırmacılar, metal parçaların boyutlarına dayanarak, perçinlerin yaklaşık 2.5 metre uzunluğundaki ahşap kalasları sabitlemek için kullanıldığını tahmin ediyor ve bu da orada oldukça büyük bir Viking dönemi gemisinin gömülü olduğunu gösteriyor.

(İlgili: Norveç’te 20 Metre Uzunluğunda Viking Gemisi Keşfedildi)

Norveç’teki Oslo Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi danışmanı ve kazı lideri Christian Løchsen Rødsrud’a göre, burada çok çeşitli perçinler keşfedildi. Bunlardan bazıları o kadar büyüktü ki, büyük bir gemiye ait olmalıydı. Daha büyük olan perçinler, Norveç’teki diğer iki tümülüs olan Gokstad ve Oseberg’deki gömülü gemilerde bulunanlara benziyor. Rødsrud, geminin uzunluğunun 15 ila 23 metre arasında olduğunu tahmin ediyor. Ancak radyokarbon tarihlemesi için günümüze ulaşan organik materyal bulunmadığından araştırmacılar geminin yaşını belirleyemiyor.

Üst toprağı test ettiklerini ama henüz bir şey bulamadıklarını belirten Rødsrud, geminin MS 750 ila 1000 yılları arasına ait olduğunu tahmin ediyor.

Arkeologlar, perçinlerin yanı sıra, “buzlu koşullarda” çekiş sağlamak için atların toynaklarına takılan çiviler olan iki at nalı da buldular. Atların gemilerle birlikte gömülmesi Viking dönemi ölü gömme geleneklerinde yaygın bir uygulamaydı ve bir gemi mezarında beklenen tipik bir özellikti. Bu nedenle, araştırmacılar alanda atlara ait eşyaların bulunmasına şaşırmadılar. Aslında, çok sayıda arkeolojik kazıda Vikinglerin atlarıyla birlikte gömüldüklerine dair kanıtlar bulunuyor.

Norveç’te bilinen yaklaşık 15 Viking gemi mezarı bulunuyor. Vikinglerin gemilerini neden gömdükleri konusunda kesin bir fikir birliği olmasa da, Cambridge Üniversitesi Anglo-Sakson, İskandinav ve Kelt Bölümü’ne göre, gemilerin öbür dünyada kullanılabileceğine inanmış olabilirler.

Kazı alanı Norveç’te bir çiftçinin tarlasında yer alıyor. (C: Museum of Cultural History)

Rødsrud, geminin sahibini belirlemek için henüz erken olduğunu, ancak bazı kanıtların geminin bir Viking kralına ait olabileceğini gösterdiğini belirtiyor. Rødsrud’a göre gemi, Vestfold kralı Bjørn Farmann’a ait olabilir.

1917 ve 1918 yılları arasında Norveçli arkeolog A.W. Brøgger, tarlanın diğer tarafında farklı bir tümülüs keşfetti ve buna Farmann tümülüsü adını verdi. Science Norway’e göre, Brøgger burada bir geminin gömülü olduğuna inanıyordu, ancak kazı sırasında sadece kürekler ve bir oturak bulundu.

Ancak Brøgger’in önsezisinin doğru olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Rødsrud, bunu söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtiyor.


Live Science. 27 Haziran 2024.

You must be logged in to post a comment Login