Norveç’te Bir Yürüyüşçü 1,200 Yıllık Viking Kılıcı Buldu

Norveç’in batısı ve doğusu arasındaki eski bir rotada yürüyüş yapan bir yürüyüşçü, dinlenmek için oturduğu yerde 1,200 yıllık bir Viking kılıcı buldu. Güney Norveç’teki Haukeli’de bulunan Viking kılıcı 77 cm uzunluğunda ve MS. 750-800 yıllarına tarihleniyor.

Norveç'te Bir Yürüyüşçü 1200 Yıllık Viking Kılıcı Buldu

Kılıç o kadar iyi korunmuş durumda ki, arkeologlara göre cilalanırsa ve yeni bir kabza eklenirse bugün bile kullanılabilir. Hordaland İlçesi arkeologu Jostein Aksdal “Kılıç çok iyi bir durumda bulundu. Tek eksiği kabzası olan bir kılıç keşfetmek çok özel bir olay” diyor.

Aksdal “İlkbaharda karlar eridiğince kılıcın bulunduğu yeri tekrar inceleyeceğiz. Daha fazla buluntu bulursak burası bir mezar olabilir, ya da kılıcın arkasındaki hikayeyi keşfedebiliriz” dedi.

“Bu Batı Norveç’te yaygın olan bir kılıç türüydü. Fakat pahalı bir silahtı ve sahibi de kılıcı, gücünü göstermek için kullanmış olmalı” diye ekledi Aksdal.

Kılıç konservasyon için Bergen Üniversitesi Müzesi’ne gönderildi.

thelocal.no

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login