Norveç’te Bahçesini Kazan Bir Aile Viking Savaşçı Mezarı Buldu

Viking Çağına ait kılıç ve diğer objeler, evine ek yapmak isteyen bir aile tarafından genişletme çalışmaları sırasında keşfedildi.

Üst kademelerden bir Viking, yaklaşık 1.200 yıl önce bu ailenin bahçesinde silah ve mücevherlerle toprağa verildi. C: Joakim Wintervoll

Norveç’in güneyindeki evine bir ek yapmak için bahçesini kazan bir adam, silahlarla gömülmüş 1.100 yıllık bir Viking savaşçısının mezarını ortaya çıkardı.

Kalıntıların bulunduğu Agder İlçesi yerel yönetimi için çalışan bir arkeolog olan Joakim Wintervoll, buluntular arasında iki parça halinde paslı bir demir kılıç bulunduğunu söylüyor. Kılıç kabzasının tarzı, arkeologların mezarı Viking Çağı’nda MS 800’lerin sonlarına veya 900’lerin başlarına tarihlendirmesini sağladı.

(İlgili: Norveç’te Bir Çocuk Oynarken Neolitik Hançer Buldu)

İlk çağlardan daha modern çağlara kadar Norveç’te kılıç kabzalarının şekillerindeki ‘moda’nın nasıl geliştiğine dair iyi bir kayda sahibiz. Bilinen diğer kılıç kabzalarıyla karşılaştırdığımızda, bu kılıcın 9. yüzyılın sonlarından 10. yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz.

Norveç’te epeyce Viking kılıcı var, daha spesifik olarak 3500 civarında. Ve silah mezarları benzersiz değil. Ancak Viking kılıçlarını ve Viking mezarlarını keşfetmek hala son derece nadir. Ve bu sefer söz konusu mezar, çok iyi korunmuş eşyalarla birçok mezardan daha zengindi. C: Joakim Wintervoll

Mezarda bulunan diğer eserler arasında, at sırtında kullanılmak üzere tasarlanmış uzun bir mızrak; cam boncuklar ve altın yaldızlı bir kemer tokası ve bir bronz broş vardı. Ancak henüz ne insan ne de hayvan kalıntıları keşfedildi.

Eserler bir Viking savaşçısına ait gibi görünüyor. Arkeologlara göre mızrak, bunun at sırtında dövüşte uzman biri olduğunu gösteriyor. Ek olarak altın yaldızlı takılara bakılırsa, bu savaşçı kesinlikle varlıklı biriydi.

Kılıcın kabzası arkeologlara bu kılıcın Viking Çağı’na ait olduğunu söylüyor. C: Joakim Wintervoll

Tesadüfen bulunan bir Viking mezarı

Mezar ve içindeki eserler, Haziran ayı sonlarında, Oslo’nun yaklaşık 200 kilometre güneybatısındaki bir gölün yanında, ağırlıklı olarak kırsal olan Setesdal semtindeki bir evin bahçesinde bulundu.

Ev sahibi Oddbjørn Holum Heiland, eşi Anne ile birlikte evlerini genişletmeyi planladıkları bahçesindeki yeri temizlemek için mekanik bir kazıcı kullanmaya başlamıştı.

“Çok değil, ev ile arazi arasında biraz daha boşluk bırakmak için evin arkasındaki yokuşta biraz kazacaktım.”

Mezarda bir mızrağın birbirine uyan iki parçası da bulundu. C: Joakim Wintervoll

Heiland önce yüzeyin hemen altında dikdörtgen bir levha buldu. Bu levha şimdi bir mezar taşı olarak tanımlanıyor. Kazmaya devam edince, kılıcın kabzasını ortaya çıkardı. Daha sonra bahçesinde başka Viking eserlerinin olması gerektiğini fark etti, bu yüzden kazmayı bıraktı ve ilçe arkeologlarını aradı.

Wintervoll ve Oslo Kültür Tarihi Müzesi’nden bir arkeolog olan Jo-Simon Frøshaug Stokke, birkaç gün sonra bölgeyi ziyaret etti. Wintervoll, bu arazide daha önce hiçbir Viking eserinin bulunmadığını, ancak 1930’larda yakındaki bir çiftlikte kılıç, mızrak, cam boncuklar ve bir at dizgin içeren bir Viking mezarı bulunduğunu söylüyor.

Bu iki mezarın bir bağlantısı olup olmadığını “söylemek için biraz erken” olsa da, “nispeten yakın olmaları ve içlerinde neredeyse aynı buluntulara sahip olmaları ilginç.”

Mezarda altın yaldızlı cam boncuklar ve altın yaldızlı bir kemer tokası bulundu. Ayrıca mezarla ilgili olabilecek ya da olmayabilecek bir dizi metal parçası da ortaya çıkarıldı. C: Joakim Wintervoll

Viking döneminden bir hak iddiası

Wintervoll, torunlarının etrafındaki arazinin mülkiyetini talep etmelerinin bir yolu olarak bir Viking savaşçısının bölgeye gömülmüş olmasının mümkün olduğunu söylüyor. Veya belki de sadece ailevi önemi vardı.

“Bu çiftliğin üzerinde hiçbir tümülüs olduğu bilinmiyordu. Norveç’te bu tür mezarlar “düz alan mezarı” anlamına gelen “flatmarksgrav” olarak bilinir.”

Buraya defnedilen kişi bütün olarak gömülmüş veya yakılmış küller mezara bırakılmış olabilir. Bu noktada, uygulama bir yerden bir yere biraz değişebiliyordu, ancak henüz herhangi bir yanmış kemik de bulunamadı.

Mezarın üzerini örten taş yaklaşık 50×100 cm boyutlarındaydı. C: Joakim Wintervoll

Mezar, neredeyse doğu-batı ekseninde, gün doğumu ve gün batımı ile hizalanacak şekilde kazılmış gibi görünüyor ve tek mezar belirteci, üzerindeki dikdörtgen taş gibi görünüyor.

Wintervoll, “Şu anda, bunun çok uzaktan görülmesi gereken bir mezar olarak yapıldığını düşünmüyoruz. Bu tür mezarların daha çok ailevi veya özel bir işlevi olabilir.” diyor.


Science in Norway. 1 Temmuz 2023.

Live Science. 6 Temmuz 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login