Norveç’te Bir Çocuk Oynarken Neolitik Hançer Buldu

Norveç’te 8 yaşındaki bir kız, okulunun önündeki kayalıklarda oynarken Neolitik döneme ait bir hançer keşfetti.

8 yaşındaki bir öğrenci olan Elise, Neolitik hançeri Norveç’teki okulunun yakınında oynarken buldu. C: Vestland İlçe Belediyesi

8 yaşındaki bir kız, Norveç’te okulunun dışında oynarken beklenmedik bir eser buldu. Bu eser, kayıp bir top veya bir atlama ipi değil, 3.700 yıl önce Taş Devri insanları tarafından yapılmış çakmaktaşı bir hançerdi.

Adı Elise olarak açıklanan öğrenci, Vestland County’deki okulunun yanındaki kayalık bir alanda oynarken gri-kahverengi hançeri keşfetti. Elise, “Yerden bir cam parçası alacaktım ve sonra bi anda taşın orada olduğunu gördüm.” diyor.

(İlgili: 8.300 Yıl Önce Yaşamış ‘Yalnız Çocuk’ Canlandırıldı)

Elise taşı öğretmeni Karen Drange’e gösterdi, o da taşın eski göründüğünü düşündü. Öğretmen, Vestland ilçe meclisiyle temasa geçti ve ilçedeki arkeologlar eseri inceledi.

Vestland ilçe belediyesinden arkeolog Louise Bjerre Petersen, yaklaşık 12 santimetre uzunluğundaki aletin nadir bir buluntu olduğunu söylüyor.

Sert bir tortul kaya olan çakmaktaşı Norveç’te doğal olarak bulunmaz, dolayısıyla hançer Danimarka’daki Kuzey Denizi’nden getirilmiş olabilir.

Arkeologlar, bu tür hançerlerin genellikle kurbanlık buluntularla birlikte bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Yaklaşık 12 santimetrelik çakmaktaşı hançer muhtemelen yaklaşık 3.700 yıl önce Neolitik dönemde yapılmıştı. C: Vestland İlçe Belediyesi

Bölgeyi daha fazla araştırmak için Vestland İlçe Meclisi ve Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen’deki Vestland İlçesi Üniversite Müzesi, okulun arazisini keşfetmek için bir araya geldi. Ancak yaptıkları açıklamada Taş Devri’ne ait başka bir kanıt bulamadıklarını söylediler.

Stiline dayanarak, hançer muhtemelen tarih öncesi insanların taş aletleri şekillendirdiği ve evcilleştirilmiş bitki ve hayvanlara güvenmeye, kalıcı köyler inşa etmeye ve çanak çömlek gibi el sanatları geliştirmeye başladığı Neolitik döneme kadar uzanıyor.

Norveç’te, Paleolitik, Mezolitik ve Neolitik’i içeren Taş Devri, MÖ 10.000’den MÖ 1800’e kadar sürdü ve bir dizi avcı-toplayıcı, MÖ 2.400 civarında kalıcı olarak yerleşimlere geçiş yaptı.

Hançer kataloglanacak ve Üniversite Müzesi’ndeki araştırmalarda kullanılacak. Eser, son zamanlarda Norveç’te dikkat çeken tek Taş Devri keşfi değil. Geçen kış, 8.300 yıl önce yaşamış bir Taş Devri gencinin tam vücut rekonstrüksiyonu, Norveç’in güneyindeki Hå Gamle Prestegard müzesinde sergilendi. Genç çocuk muhtemelen bir Mezolitik avcı-toplayıcı grubun parçasıydı, ancak ölümüyle ilgili ayrıntılar bir muamma; Görünüşe göre, kalıntılarında bir cenaze töreni belirtisi olmadığı için, bir mağara duvarına yaslanır vaziyette tek başına ölmüştü.


Live Science. 8 Mayıs 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login