Polonya’da Tesadüfen 3.500 Yıllık Hançer Bulundu

Polonya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma eserler aranırken, mükemmel durumda 3.500 yıllık bir bronz hançer keşfedildi.

Polonya’da bulunan Tunç Çağı hançeri.

Polonya’nın güneydoğusundaki Krasnystaw yakınlarında bir ormanda, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma nesnelerin aranması esnasında çok nadir bir Tunç Çağı hançeri keşfedildi. Muhtemelen Bohemya kökenli olan ve tüm bölgede türünün ilk örneği olan hançer, neredeyse hiç yıpranmamış ve mükemmel durumda. 

Hançer, Wolica tarihi derneği ile işbirliği yapan Grzegorz Rukas tarafından keşfedildi. Yüzeyin sadece birkaç santimetre altında duruyordu. O ve birkaç arkadaşı buluntuyu rapor edebilmek için fotoğraflarını çekti ve koordinatlarını kaydetti. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda yakınlarda başka bir arkeolojik malzemeye rastlanmadı.

(İlgili: Norveç’te Bir Çocuk Oynarken Neolitik Hançer Buldu)

Yaklaşık 16 cm uzunluğunda, 4 cm genişliğinde ve 0,5 cm kalınlığındaki silah muhtemelen MÖ 1500’lere aitti. Hançer, ortasında bir nervür ve bronz hançeri ahşap sapa bağlayan korunmuş perçinlerle uzun yaprak şeklindeydi. Polonya genelinde toplamda bulunan on iki taneden biri olan hançer, bu bölgede bulunan türünün ilk örneği. Aletin bu bölgeye muhtemelen bugünkü Çekya, Avusturya veya Slovakya topraklarından gelen insanlarla birlikte geldiği düşünülüyor.

3.500 yıllık hançer, 2. Dünya Savaşından kalma eserler aranırken tesadüfen bulundu.

Benzer bir hançer, 2014 yılında Polonya’nın kuzeyindeki Olsztyn yakınlarında, MÖ 1600 ve 1300 yılları arasında Tunç Çağı kültür höyükleriyle karakterize edilen bir mezar alanı olan Smoszew tipi bir mezarda, yüzeyin altında sığ bir şekilde dururken keşfedilmişti. Mezar hasar görmüş olsa da, birçok değerli mezar eşyası bozulmadan günümüze ulaştı. Hançere ek olarak, altın bir saç tokası, bronz tel ve cam boncuklar da içeriyordu. Altın ve cam bölgeye ithal edilen lüks mallardı. Hançer, buranın yüksek rütbeli bir adamın mezarı olduğunu düşündürüyor.

Ne yazık ki Krasnystaw’da yeni keşfedilen hançer orijinal bağlamında bulunmadığından, onun da orijinal olarak mezar eşyalarının bir parçası olup olmadığı henüz tespit edilemedi. Bölgedeki arkeolojik araştırmalar devam ediyor ve bu hançer Lublin Eyaleti Anıt Konservatörü tarafından inceleniyor.


Lovec Pokladu. 17 Mayıs 2023.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login