Tarlasını Temizlerken Tesadüfen Viking Kılıcı Keşfetti

Norveç’teki bir adam, çiftliğinde bir alanı temizlerken, 1.000 yıllık olduğu düşünülen Viking Çağı’na ait nadir bir kılıç keşfetti.

Norveç’in güneybatısındaki Rogaland bölgesinde bir çiftçi, temizlediği bir tarlada Viking Çağı kılıcının kil kaplı kalıntılarını buldu. C: Rogaland County Council

Silahı bulan Øyvind Tveitane Lovra, yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır sürülmeyen bir tarlaya çim ekmeye başlamak üzereydik.” diyor.

Lovra, arazide çalıştığı sırada eski bir demir parçası ortaya çıkınca onu atmak üzereydi. Ancak daha yakından incelediğinde bunun eski bir kılıç olduğunu anladı. Bu yüzden Norveç yasalarının gerektirdiği gibi yerel yönetimdeki arkeologlarla temasa geçti.

Norveç’in güneybatı Rogaland ilçesinde yarı zamanlı çiftçi, feribot mühendisi ve yerel politikacı olarak çalışan Lovra, “bunun sıradan bir buluş olmadığını hemen fark ettim.” diyor. “Bu bizim tarihimizle ilgili ve burada daha önce ne olduğunu bilmek güzel.”

(İlgili: Yürüyüş Yaparken Binlerce Orta Çağ Sikkesi Buldu)

Rogaland hükümetinin arkeologları eseri geçen hafta çiftlikten aldılar ve artık bunun Viking Çağı’ndan (MS 793 – 1066) kalma bir demir kılıcın kalıntıları olduğunu biliyorlar.

Demir silahın röntgenleri, bıçağın üzerine işlenmiş bir yazı gibi görünen şeyin hatlarını ortaya çıkardı. C: Museum of Archaeology, University of Stavanger

Kılıç, özellikle Ulfberht kılıçları olarak bilinen ve bıçakları üzerine işlenmiş yazıtlarla ayırt edilen nadir Frank kökenli bir türe ait gibi görünüyor.

Rogaland arkeoloğu Lars Søgaard Sørensen, “Bu çok nadir. Kılıç, Viking Çağı’nın en büyük statü sembolüydü ve kılıç taşımasına izin verilmesi bir ayrıcalıktı.” diyor.

1.000 yıllık kılıç hakkında neler biliniyor?

Kılıcın kalıntısı yaklaşık 37 santimetre uzunluğunda ve kabza ve bıçağın bir kısmından oluşuyor. Bıçağın geri kalanı (yaklaşık uzunluğunun yarısı kadar) eksik. Ancak arkeologlar toprağın Norveç’in diğer bölgelerine göre genellikle daha kötü koruma koşullarına sahip olduğu Rogaland için, bu kılıcın şaşırtıcı derecede iyi korunmuş olduğunu düşünüyor.

Yazıt, bunun o dönemde Frank İmparatorluğu’nda (modern Almanya ve Fransa) yapılmış nadir bir Ulfberht kılıcı olabileceğini öne sürüyor. C: Rogaland County Council

Sørensen, kılıcın yoğun kilin içine gömülmüş gibi göründüğünü, bunun da demir kalıntılarının daha fazla oksijene maruz kalmasını ve paslanmasını engellediğini söylüyor.

Arkeologlar hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla kılıcın röntgenini çektiklerinde, taramalar bıçağın üzerindeki yazıtın hatlarını ortaya çıkardı.

Stavanger Üniversitesi’nde arkeoloji profesörü Sigmund Oehrl, “Bu yazıt, kılıcın Viking Çağı ya da Erken Ortaçağ’dan kalma VLFBERHT [Ulfberht] kılıcı olabileceği anlamına geliyor. Bunlar, Frank İmparatorluğu’nda (şimdi Almanya ve Fransa) üretilen ve silah üreticisinin adını taşıyan yüksek kaliteli kılıçlardı.” diyor.

Kılıç, oğlu Haakon ile çiftliğinde bir tarlayı temizleyen Øyvind Tveitane Lovra tarafından keşfedildi. C: Rogaland County Council

Oehrl, Avrupa çapında Viking Çağı’ndan kalma 4.000 kadar kılıcın bulunduğunu, ancak yalnızca 170’inin (45 tanesi Norveç’ten) Ulfberht yazıtlarına sahip olduğunu belirtiyor. “Daha önce benzer kılıçların Rogaland’da bulunduğunu bilmiyoruz.”


Live Science. 4 Haziran 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login