Norveç’li Aile, Kaybolan Küpelerini Ararken Viking Broşları Buldu

Norveç’te bir aile, bahçelerinde kayıp küpelerini aramak için metal dedektörü kullandıklarında beklediklerinden fazlasını ortaya çıkardı.

Gömülü Viking kalıntıları, Norveç’in Jomfruland adasında, evlerinin bahçesinde kayıp bir küpeyi aramak için metal dedektörü kullanan Aasvik ailesi tarafından bulundu. C: Vestfold and Telemark County Council

Keşifte, aristokrat bir kadına ait olabileceği tahmin edilen, bronzdan yapılmış ve bir zamanlar altın yaldızlı olan, yaklaşık 1.200 yıllık iki broş yer alıyor.

Norveçli aile, kaybettikleri küpeleri bulmak yerine evlerinin arkasındaki büyük bir ağacın altında başka bir şey tespit ettiler. Ve kazdıklarında, bir Viking mezarından kalıntılar keşfettiler: uzmanların söylediğine göre bir zamanlar altınla kaplı iki bronz süs.

Arkeolog Vibeke Lia, eserlerin Jomfruland adasındaki ilk Viking Çağı (MS 793-1066) buluntuları olabileceğini ve o dönemde insanların orada yaşadığını doğruladığını söylüyor.

(İlgili: Yürüyüş Yapan Bir Adam Tesadüfen 100 Yılın Keşfini Yaptı)

Jomfruland, Norveç’in güneydoğu kıyısında, Skagerrak boğazı ve Danimarka’ya bakan uzak bir ada. Buradaki evlerin çoğu tatil evi ve yaklaşık 75 kişi burada kalıcı olarak yaşıyor.

İlçe meclisinin kültürel miras dairesine göre, metal detektörü gömülü eserlerin sinyalini verdiğinde aile kazmayı bıraktı ve bulguyu araştırmak için yerel hükümet arkeologlarıyla temasa geçti.

Viking broşları, ailenin mülkünde büyük bir ağacın yanına gömülü olarak bulundu. C: Vestfold and Telemark County Council

Arkeolog Lia, Jomfruland’ın güneybatısında daha önce anıt mezar olduğu düşünülen birkaç gevşek taş yığınının bulunduğunu söylüyor. Araştırmacılar, bu taş yığınlarının Viking Çağı’nda, belki de karada ve yakındaki deniz yolunda hak iddia etmek amacıyla yapılmış olabileceğini varsaysa da, Orta Çağ’da ilk tarihi kayıtlar yapılmadan önce Jomfruland’da insanların yaşadığına dair hiçbir iz yok.

Aristokrat bir Viking kadınının mezarı gibi görünen yeni keşif, artık taş yığınlarının aslında Vikingler tarafından yapıldığını öne sürüyor.

Lia, mezarda bulunan en büyük eserin, omuz askılarını önden bağlamak için askılı elbise giyen bir kadın tarafından kullanılan oval şekilli bir broş olduğunu söylüyor. Bu tür broşlar genellikle Viking kadınlarının mezarlarında bulunuyor ve tarzı dokuzuncu yüzyılın karakteristik özelliklerini taşıyor.

Lia, “Bunlar her şerit için bir tane olmak üzere çiftler halinde bulunurlar, bu yüzden orada bir tane daha olmalı.” diyor.

Diğer nesneyi tanımlamak daha zordu ama arkeologlar onun da bir broş olduğunu belirledi. Ama bunun dairesel bir şekli vardı.

Aristokrat bir Viking kadınla birlikte gömüldüğü düşünülen iki bronz broş. C: Vestfold and Telemark County Council

Lia, bu tür broşların kalıplarının, altıncı yüzyılda kurulan Danimarka’nın erken Viking Çağı kasabası Ribe’deki arkeolojik alanlarda bulunduğunu söylüyor. Ancak yeni bulunan broşun üzerindeki süslemeler onun dokuzuncu yüzyılda yapıldığını gösteriyor.

Broşlar karmaşık hayvan gravürleri ve geometrik desenlerle süslenmişti. Her ikisi de bronzdan yapılmıştı ve üzerlerinde yaldızlı olduklarını gösteren altın izleri vardı.

Eserlerin diğer pek çok eserin bulunduğu bir çiftlikler yerine bir avluda bulunması, bunların günümüze kadar korunmasına yardımcı olmuş olabilir.

“Elimizdeki çoğu metal bulguyla karşılaştırıldığında oldukça iyi durumdalar çünkü bu alan hiç sürülmedi.”

Arkeologlar için bir sonraki adım bu alanın bozulma tehlikesi altında olup olmadığını değerlendirmek olacak. Eğer güvenliyse muhtemelen kazılmayacak ve olduğu yerde korunacak.


Live Science. 4 Ekim 2023.

Smithsonian Magazine. 6 Ekim 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login