Yürüyüş Yapan Bir Adam Tesadüfen 100 Yılın Keşfini Yaptı

Doktor tavsiyesiyle yürüyüşe çıkan bir adam, yaklaşık MS 500’den kalma nadir madalyonların da dahil olduğu bir koleksiyon buldu.

Çocukluğunda arkeolog olmayı hayal eden Erlend Bore, altın madalyonlar, inciler ve yüzükler buldu. C: Anniken Celine Berger/NTB/Arkeologisk museum

Doktorların tavsiyesi üzerine yürüyüşe çıkan Norveçli bir adam, yeni satın aldığı bir metal detektörü kullanarak altıncı yüzyıldan kalma nadir altın takıları ortaya çıkardı. Arkeologlar bu keşfi, Norveç’teki “yüzyılın altın buluşu” olarak nitelendiriyor.

Yeni keşfedilen koleksiyon, bir zamanlar gösterişli bir kolye oluşturan dokuz altın madalyon ve altın incinin yanı sıra üç altın yüzükten oluşuyordu. Ağırlığı 100 gramdan biraz fazla olan takıların MS 500’den kalma olduğu tespit edildi.

(İlgili: Polonya’da Tesadüfen 3.500 Yıllık Hançer Bulundu)

51 yaşındaki Erlend Bore, hayali bir Norveçli korsana atıfta bulunarak, “İlk başta bunların çikolata paraları veya Kaptan Sabertooth paraları olduğunu düşündüm. Tamamen gerçek dışı görünüyordu.” diyor.

Arkeologlar, madalyonun üzerindeki tasarım nedeniyle bulgunun benzersiz olduğunu söylüyor. Madalyonun üzerinde, İskandinav mitolojisinden bir at türü tasvir edilmişti.

Madalyonlarda İskandinav mitolojisinden bir at yer alıyor. C: Anniken Celine Berger/NTB/Arkeologisk museum

Çocukluğunda arkeolog olmayı hayal eden Bore, daha fazla egzersiz yapmak için doktorlarının tavsiyesi üzerine Ağustos ayında metal dedektörü satın aldıktan sonra, güneydeki Stavanger yakınlarındaki Rennesøy adasında bu keşfi yaptı.

Cihaz aniden bir yamaçta bip sesi çıkarmaya başladığı eve dönmek üzereydi. Bunun üzerine araştırmayı üstlenen arkeologları çağırdı.

Stavanger Üniversitesi Arkeoloji Müzesi başkanı Ole Madsen, bunun “Norveç’te yüzyılın altın buluntusu” olduğunu söylüyor. Bu kadar altını bir anda bulmak son derece alışılmadık bir durum.”

Müzede doçent olan Håkon Reiersen, “brakteat” adı verilen düz, ince, tek taraflı altın madalyonlar olan altın kolyelerin Norveç’teki göç dönemi adı verilen bir döneme ait olduğunu söyledi. Bu dönem, Avrupa’da yaygın göçlerin olduğu MS 400 ile MS 550 yılları arasında gerçekleşti.

Reiersen, “Keşfin yeri ve diğer benzer buluntulardan bildiklerimiz göz önüne alındığında, bu muhtemelen ya değerli eşyaların gizlenmesi ya da dramatik zamanlarda tanrılara sunulan bir adakla ilgili.” diyor.

Erlend Bore, Norveç’te yüzyılın altın buluntusu olarak nitelendirilen güneydeki bir adada dokuz kolye, üç yüzük ve 10 altın inci buldu. C: Anniken Celine Berger/NTB/Arkeologisk museum

Reiersen, kolye uçları ve altın incilerin yetenekli kuyumcular tarafından yapılan ve toplumun en güçlüleri tarafından takılan “çok gösterişli bir kolyenin” parçası olduğunu söylüyor. Norveç’te 19. yüzyıldan bu yana benzer bir keşif yapılmadığını ve bunun İskandinav bağlamında da çok sıra dışı bir keşif olduğunu sözlerine ekliyor.

Stavanger Müzesi’nde de çalışan Prof Sigmund Oehrl, takıların üzerindeki sembollerin genellikle İskandinav tanrısı Odin’in oğlunun hasta atını iyileştirdiğini gösterdiğini söylüyor. Oehrl, atın dilinin altın kolyelerden sarktığını, çökmüş duruşu ve bükülmüş bacaklarının yaralı olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

“At sembolü, hastalığı ve sıkıntıyı temsil ediyordu ama aynı zamanda iyileşme ve yeni yaşam umudunu da temsil ediyordu.”

Norveç yasalarına uygun olarak, miktarı henüz belirlenmemiş olsa da Bore ve arazi sahibi bir ödül alacak. 1537’den önceki nesneler ve 1650’den eski sikkeler devlet malı olarak kabul ediliyor ve teslim edilmesi bekleniyor.


The Guardian. 7 Eylül 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login