Danimarka’da Bronz Silenus Figürini Bulundu

Danimarka’nın güneydoğusundaki Falster adasında, Roma’nın ilk imparatoru Augustus Dönemi’ne tarihlenen bronz bir Silenus figürüni bulundu. Araştırmacılar bu buluntunun, imparatorluk döneminin öncesi ve sonrasında, Roma İmparatorluğunun İskandinavya ile sıkı ilişkiler içinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

4.5 santimetre boyunda, yaşlı, sakallı, kel ve kalın dudaklı olarak betimlenmiş küçük bronz figürin, metal dedektörü ile bulundu. İlk başta modern bir obje olduğunu sanıp evine götüren metal dedektörcü kişi, daha sonra şüphelenip Danimarka Ulusal Müzesi’ne götürmüş. Uzmanlar ise figürinin bir adam olmadığını Silenus olduğunu söylemişler.

Silenus Kimdir?

Yunan mitolojisinde Silenus, şarap tanrısı Dionysus’un arkadaşı ve öğretmenidir. Bir satyr’e benzeyen Silenus, yunan tanrısı Dionysus’un satyrler ve diğer yaratıklarla birlikte refaketçileri arasında ortaya çıkmıştır. Roma sanatında da biraz yaşlıca ve satyrlerle beraber betimlenir. Genellikle sarhoş gözükür ve başkaları tarafından taşınır halde ya da bir katırın arkasına asılmış halde betimlenir.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply