Antik Yunan İçki Oyunu Kottabos Yeniden Canlandırıldı

Bira Tenisi (Beer Pong) icat edilmeden yıllar yıllar önce, Antik Yunanlar sempozyumlarda zaman geçirmek için Kottabos oynuyorlardı. Hatta bazı antik eserler üzerinde, ayrıcalıklı erkeklerin minder üstünde uzanarak Kottabos oynadığı da betimlenmişti. İyi durumdaki topluma dahil kadınlar ise bu sempozyumlara katılmıyordu fakat fahişeler oyuna dahil oluyordu ve sonunda da birçok ödül kazanabiliyordu.

West Chester Üniversitesi Sanat Tarihi Profesörü Heather Sharpe, bu oyunu öğrencileriyle beraber tekrardan canlandırmayı denedi. Fakat bunun tahmin edildiği kadar kolay olmadığını, ellerinde sadece oyunun tek bir bölümünü gösteren antik yunan illüstrasyonları olduğunu söyledi. Eserler üzerindeki illüstrasyonlarda ise insanların bir hedefe doğru şarap tortusunu fırlatmak üzere oldukları görülüyor.

Bazı yazılara ve antik sanat eserlerine göre bu oyunu oynamanın iki farklı yolu var. İlk versiyonundaki amaç; odanın ortasındaki uzun bir metale özenle dengelenmiş diski devirmek. İkinci versiyonunda ise amaç; büyük bir kasenin içinde yüzen küçük tabakları batırmak. Oyuncular, bu amaçlarına ulaşmak için kylix adındaki iki kulplu kadehlerinin dibinde kalan şarap tortuları ile hedefi vurmalılar.

Antik Yunan dönemine ait bazı kylix’lerde, içindeki şarap azaldıkça ortaya çıkan bazı müstehcen ve komik sahneler betimlenmiştir. Örneğin bir adamın poposunu silmesi ya da cinsel ilişki sahneleri bunlardan bazılarıdır.

Yapılan canlandırmanın videosu:

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply