Dünyanın En Eski Şarabı 1700 Yaşında

MS 350 yılında üretildiği tahmin edilen 1700 yıllık şarap, Antik Romalı bir asilin yanında gömülü olarak bulunmuştu.

Bir yüzyıldan fazla süredir Almanya’daki Pfalz Tarihi Müzesi’nde sergilenen içki, şu an için bilinen en eski bağbozumu şarabı. 2011 yılında ise şarabın açılıp açılmaması konusunda tarihçiler ikiye bölünmüştü.

Beyaz şarap MS.350 yılında yerel imkanlar kullanılarak üretilmiş. Şarap 1867 yılında Almanya’nın Speyer  bölgesinde, Romalı bir asilin yanında gömülü olarak bulunduktan sonra ünlü Alman İmparator Kaiser’in, kimyacıları tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında analiz edildi.

Konuyla ilgili, müze sorumlusu Ludger Tekampe, “Hala sıvı olan şarabın, havaya karşı etkilenip etkilenmediğinden emin değiliz. Bazı bilim adamları şarabın tekrar bir teste tabi tutulması gerektiğini düşünüyor fakat biz aynı düşünceye sahip değiliz. Tadilat sırasında şişeyi iki elimle tuttum ve tek kelimeyle harikaydı.”

Mikrobiyolog Monika Christmann  ise şarabın muhtemelen bozulmadığını fakat ağızda iyi bir damak tadı bırakmayacağını düşünüyor.

Yapıldığından bu yana yaklaşık 602000 gün geçen, hala sıvı halde olan şarap ve şişesi serpilmiş zeytinyağı ve balmumu kullanılarak korunmuş.

Pfalz bölgesi, dönemin Almanya’sında şarap üretiminde zirvedeydi.  Romalı asilzadenin mezarındaki   bu şarabın da hemen hemen aynı bölgede üretildiği düşünülüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply