Japon Kraliçesi Himiko Çin’in Falcılık Yöntemini Kullanmış

Japonya’nın Sakurai şehrinde yapılan kazılarda bulunan bir hayvan kemiği, Çin’de kullanılmış olan bir falcılık yönteminin MS. 170-248 yıllarında yaşamış olan Japon şaman ve kraliçe Himiko tarafından da kullanılmış olabileceğini gösteriyor. Sakurai şehrinin eğitim kurulu 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada sözkonusu kemiğin, Himiko tarafından yönetilen Yamataikoku Krallığı’nın önemli bir şehri olan Makimuku’nun kalıntıları arasında bulunduğunu ifade etti.

Bir yabandomuzunun kürekkemiğini oluşturan parçanın, Çin’de uygulanan bir falcılık yönteminde kullanıldığı ve Yayoi Çömlekleri Dönemi (MÖ. 5. yüzyıldan MS. 3. yüzyıla kadar) boyunca da tüm Japonya’da kullanılmaya başladığı belirtildi.

Çömlek parçaları, tahta bir alet ve başka kemik parçalarıyla birlikte bulunan ve 16,7 santimetre uzunluğunda ve 6,7 santimetre genişliğinde olan kemiğin üzerinde yer alan üç yuvarlak deliğin kızgın bir çubuk ile açıldığı görülüyor.

Kemik kullanarak yapılan falcılık, bir hayvan kemiğinin diğer nesnelerle birlikte yakılması ve kemiğin üzerindeki yanmış kısmı ve kemiğin rengindeki değişimleri yorumlamaya dayanıyordu. Bu usul, Çin tarihine ışık tutan “Gishiwajinden” isimli metinde anlatılmaktadır.

Önceki yıllarda karşılaşılan bulgular, Yayoi döneminde birçok insanın geyik ve domuzlardan çıkardıkları kürekkemiğini falcılıkta kullandığını gösteriyordu. Kaplumbağa kabuğu kullanma yöntemi ise daha sonraki Kofun Dönemi (MS. 3. ve 7. yüzyıllar arası) sırasında ortaya çıkmıştı.

Sakurai şehrinde bulunan Makimukugaku Araştırma Merkezi’nde yönetici olan arkeolog Kaoru Terasawa, kazıların yapıldığı bölgenin yapısını göz önünde bulundurarak, hayvan kemikleriyle yapılan falcılığın başlarda Japon toplumunun alt kesimlerinde uygulandığını ama daha sonra üst sınıflar tarafından da benimsendiğini söyledi. Bu durumda, bölgede hüküm sürmüş olan Himiko’nun da bu yönteme başvurmuş olabileceği ihtimali ortaya çıktı.

2009’da bulunan Makimuku kalıntıları doğu-batı yönünde 2 kilometre ve kuzey-güney yönünde 1,5 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsıyor. Bölgede çok sayıda mezar alanının yanı sıra, Himiko’nun kabri olabileceği söylenen Hashihaka mezarı da bulunuyor.

ajw.asahi

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login