Japonya’daki 2.100 Yıllık Çömlekte Kadın Şaman Çizimi Bulundu

Japonya’da, 2.100 yıllık bir çömlek üzerinde, kuş kostümü giymiş bir kadın şaman çizimi bulundu.

Yayoi döneminden kalma mezarların yer aldığı bir mahalle olan Japonya’nın batısındaki Nara prefektörlüğündeki Shimizukaze antik kalıntılarında sürdürülen kazı çalışmaları sırasında, bir kadın şamana ait olduğu düşünülen toprak kap üzerine yapılmış çizim ortaya çıkarıldı. 

Pişmiş toprak kapların üzerine çizilmiş her iki kolunu da yana açmış bir şekilde 19 tane şaman çizimi daha önce de Japonya’da bulunmuştu ancak yapılan açıklamaya göre göğüsleri daireyle çizildiği için bunun, bulunan ilk kadın şaman çizimi olduğu düşünülüyor. 

(Japonya’daki Ortaçağ Kalesi’nde Tuhaf Keşif: Roma ve Osmanlı Sikkeleri)

12 cm x 16,3 cm ölçülerinde bir çanak parçası üzerine yapılan bu çizimin kökeni MÖ 100 yılındaki Yayoi döneminin ortalarına kadar uzanıyor. Çizimde iki göz, bir burun, bir ağız ve beş parmak olduğu gözüküyor. Görünüşe göre resmedilen kişi bir kuş kostümü giymiş.

Bir kadın şamana ait olduğu düşünülen toprak kap üzerine yapılmış çizim. C: Tawaramoto municipal board of education

Dini törenlerde, eski bir şamanın bir kuş kostümü giyerek kuşlar tarafından taşındığı düşünülen tahıl ruhlarını çağırmak için kollarını açarak rol yaptığı düşünülüyor. 

Antik dönem çalışmalarında uzmanlaşmış Doshisha Üniversitesi’nin eski bir profesörü olan Kazuhiro Tatsumi, “Kanat çırpıyormuş gibi yaparak bereketli bir hasat geçmesi için dua etmiş olabilirler.” diyor. 

Shimizukaze kazı alanı, bir hendekle çevrili olan ve büyük çapta bir Yayoi dönemi yerleşim yeri olarak bilinen Karako Kagi bölgesinin yaklaşık 600 metre kuzeyinde yer alıyor. Şu ana kadar iki bölgede toplam 450’den fazla üzerine çizim yapılmış pişmiş toprak çanaklar bulundu. 


Mainichi.jp. 10 Ekim 2019.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login