Çin Kraliçesine Ait 1400 Yıllık Taç Restore Edildi

Sui Hanedanı’nın son hükümdarı Yang Guang’ın eşi imparatoriçe Xiao’ya ait olan 1400 yıllık kraliyet tacını restore edildi.

F: CNS/Tian Jin

F: CNS/Tian Jin

Laboratuvar analizlerine ve kalıntı koruma prosedürlerine tabi tutulan İmparatoriçe Xiao’nun tacının bugüne kadar Çin’de keşfedilen en iyi korunmuş taç olduğu düşünülüyor.

2012 yılında Kraliçe’ye ait mezarda ortaya çıkarılan taç, Çin’in doğusunda, Jiangsu eyaletindeki Yangzhou şehrinde bulundu.

F: CNS/Tian Jin

F: CNS/Tian Jin

Tacın Çin’de bulunan ve bir kraliçeye ait olan en eski taç olduğu belirtiliyor.

Kraliçenin tabutunun yanında çürümüş bir tahta kutu bulan arkeologlar bu kutuyu Çin’in kuzeybatısında yer alan Shaanxi eyaletine, Kültür Varlıklarını Koruma Enstitüsü’ne göndermişlerdi.

Taç yapısı ve materyaller üzerinde yapılan çalışmalar Sui Hanedanı (581 – 618) ve Tang Hanedanı ( 618 – 917) dönemindeki giyinme adabına ışık tutacak. Örneğin, uzmanlar Sui Hanedanı döneminde Güney Çin’de yetişen pamuğun kullanıldığını keşfettiler. Bu bilgiler Çin pamuğunun ziraati ve aktarımı konusundaki çalışmalara yeni bir temel sunmaktadır.

F: CNS/Tian Jin

F: CNS/Tian Jin

Restorasyon projesini yöneten Kuzeybatı Endüstri Üniversitesi’nden Yang Junchang, tacın üzerinde yer alan kırılgan bakır telleri ekibi ile birlikte dikkatli bir şekilde yavaş yavaş temizleyerek 13 adet çiçek desenini restore ettiklerini bildirdi.

Net biçimlere sahip çiçek sapları, yaprakları ve stamen figürleri ile yaldızlı bronz telden yapılmış bu oldukça narin tacın üzerinde yer alan altın renkli motifler, hareket ile birlikte titreşmekteler.

F: CNS/Tian Jin

F: CNS/Tian Jin

Yapımında birçok materyal kullanılan tacın üzerinde bronz tel, altın, inci, pamuk ve ipek gibi çeşitli malzemeler yer alıyor.

Yangzhou Arkeoloji Enstitüsü’nün başkanı Shu Jiaping, laboratuvar araştırmalarının kraliyet tacı yapımında kullanılan malzemelerin ve antik tekniklerin yeniden keşfinde yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.


China Daily

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login