Fransa’nın Fontainebleau Sarayından Paha Biçilemez Çin Eserleri Çalındı

Fransa Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre hırsızlar, Fontainebleau sarayına girdi ve dakikalar içinde 15 Çin eserini çalıp kaçtılar.

Sarayın ev sahipliği yaptığı Çin müzesi’ne giren hırsızlar, yedi dakikadan kısa bir süre içinde paha biçilemez eserleri çaldılar. Çalınan eserler arasında 1861 yılında İmparator III. Napolyon’a verilen Siam Kralı’nın taçının bir replikası da bulunuyor. Otoriteler çalınan eserleri paha biçilemez olarak yorumluyor.

Fontainebleau yöneticisi Francois Hebert konuyla ilgili olarak, hırsızların aldıkları eserlerin, Paris’in 50 km güneydoğusunda bulunan müzedeki en nadide parçalar olduğunu söyledi. Hebert ayrıca hırsızların tam olarak nereye bakacaklarını bildiklerini ve oldukça profesyonel çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Fontainebleau sarayı, 12. Yüzyıla kadar Fransız krallar tarafından kullanıldı ve şu anda ulusal müze olarak görev yapıyor. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Çin Müzesi ise bir dönem III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugenie’ye aitti. Fransa Kültür Bakanlığı bu müzeyi, sarayın en güvenlikli, alarm ve kameralarla donatılmış yeri olarak tanımlıyordu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

bbc

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login