Fransa’da Çöpe Atılan Mumya Sergileniyor

Fransa’da çöpte bulunan, tabut içindeki 2000 yıllık Mısırlı çocuk mumyası ilk defa sergilenecek. Çocuk mumyası bir yıldan uzun bir süredir, bir kısmı bağışlarla finanse edilen bir restorasyon geçiriyordu.

Mumyanın Reuil-Malmaison bölgesindeki keşfi yerel bir efsane oldu. 2001’de kimliği belirlenemeyen bir kadın, belediye çöplüğüne gelerek istenmeyen eşyalarını nereye atabileceğini sordu.

Çöplükteki görevli Jean-Louis Parichon olayı şöyle anlattı: “Bize gelip ‘Bunu nereye koyabilirim, bir mumya var?’ dedi. Neden bahsettiğinden emin olamadık. Bize kilerini tasfiye ettiğini söyledi. Bunun olağanüstü bir şey olduğunu fark ettim ve bir kenara koydum. Şaşkınlığım geçtiğinde de şehir müzesini aradım.”

Yıllar süren araştırmanın ardından uzmanlar, mumyanın 1850’lerin ortalarında Napolyon’un bir generali tarafından getirildiğini açıkladı.

Hiyerogliflerden anlaşıldığına göre adı Ta-Iset olan mumyanın MÖ 350 yılına tarihlendiği düşünülüyor. Ta-Iset, “İsis’in (kızı)” anlamına geliyor. Mumya, Nil nehrinin doğu kıyısındaki Yukarı Mısır’daki Akhmim bölgesinden geliyor.

Radyografik taramalar mumyalanmış vücudun “dördüncü yılındaki” bir kıza ait olduğunu ve 92.5 cm boyunda olduğunu ortaya koydu. İskelet tam durumda ve oldukça iyi korunmuş. Kızın başı göğsüne doğru eğilmiş. Tabut ve sargıların kalitesi, kızın Mısır’ın orta sınıfından olduğunu düşündürüyor.

Keten sargılar ve hiyerogliflerle dekore edilmiş örtüler ise oldukça zarar görmüş durumdaydı. Stilize bir kuştüyü ve yazı, kızın isminin Ta-Iset olduğunu ortaya çıkardı.

Reuil-Malmaison müzesi müdürü Marie-Aude Picaud “Kenarda görülen bir bıçak kesiğinden anlaşıldığına göre, daha önce birileri tabutun içinde değerli metal ya da tılsım olup olmadığına bakmış” diyor.

Belediye meclisi restorasyona katkıda bulunmuş olsa da, maliyetin büyük bir kısmı bağışlarla karşılandı.

Ta-Iset artık şehrin tarih müzesinde, sıcaklık kontrolü yapılan bir odada sergilenecek.

Guardian

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login