Mısır Mumyaları, Görkemli Geçit Töreninde Kahire’den Geçiyor

Antik Mısır mumyaları, ‘Firavunların Altın Geçit Töreni’ adı verilen görkemli bir tören ile yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşınıyor.

Multimilyon dolarlık gösteri, neo-klasik Mısır Müzesi’nden 5 km ötedeki yeni sergilenme yerlerine taşınan 22 mumyayı (18 kral ve dört kraliçe) içeriyor.

Kraliyete ve ulusal hazine statüsüne uygun sıkı güvenlik önlemleri ile mumyalar, ‘Firavunların Altın Geçit Töreni’ adı verilen bir tören ile yeni Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşınıyor.

(Firavun Tutankamon’un Babasının Yüzü Canlandırıldı)

17. Hanedan hükümdarı Seqenenre Taa II’den MÖ 12. yüzyılda hüküm süren Ramses IX’a kadar mumyalar, saltanatlarının kronolojik sırasına göre büyük bir sükse ile taşınıyorlar.

Mısır, bir yıl önce Covid-19 enfeksiyonlarında keskin bir artış yaşadı, ancak vaka ve ölüm sayısındaki düşüşün ardından, açık hava toplantılarına getirilen kısıtlamalar daha sonra kaldırıldı.

Cumartesi günkü etkinliğin ana cazibe öğelerinden biri, 67 yıl hüküm süren ve bilinen ilk barış anlaşmasını imzaladığı bilinen Yeni Krallığın en ünlü firavunu Kral II. Ramses. Ramses bu anlaşmayı Anadolu’da hüküm süren Hititler ile yapmıştı.

Bir diğeri ise Kraliçe Hatşepsut. Kendisi, kadınların firavun olarak kabul edilmedikleri bir döneme rağmen hükümdar olmuştu.

Antik mumyalama teknikleri başlangıçta firavunları korumuştu ancak, bu taşıma işlemleri için onları dış koşullardan korumaya yardımcı olmak adına özel nitrojen dolu kutulara yerleştirildiler. Yolculuğu sorunsuz tutmak için rota üzerindeki yollar da yeniden döşendi.

Kahire Amerikan Üniversitesi’nde Mısırbilim profesörü Salima Ikram, “Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, mumyaların stabilize edildiğinden, muhafaza edildiğinden ve iklim kontrollü bir ortamda paketlendiğinden emin olmak için elinden gelenin en iyisini yaptı.” diyor.

Mumyalar, 1881 ve 1898’de Mısır’ın eski başkenti Thebes’in kalıntılarında keşfedildi – günümüzün Yukarı Mısır’daki Luksor’u.

Dr Ikram, “Bu mumyalar Kahire’de ve daha da önce güvenlik için kendi mezarlarından diğer mezarlara taşındıkları Thebes’de çok sayıda taşınma işlemi gördüler.” diyor.

Antik hükümdarların kalıntılarının çoğu Luksor’dan Kahire’ye Nil üzerinde bir tekne ile getirilirken, birkaçı birinci sınıf bir tren vagonunda taşındı. İkonik Mısır Müzesi’nde sergilendiler ve geçtiğimiz yüzyıl boyunca dünyanın dört bir yanından turistler tarafından ziyaret edildiler.

Krallar Vadisi

Mısırlı yetkililer, bu ay tamamen açılan yeni müzenin, ülke için başlıca döviz kaynağı olan turizmi canlandırmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

Ülkedeki turizm sektörü, son on yılda siyasi türbülans ve daha yakın zamanda başlayan salgın tarafından büyük darbeler aldı. Mumyaların Cumartesi günkü taşınma işlemi, tüm eski Mısır meraklılarının izlemesi için çevrimiçi olarak yayınlanıyor.

Yeni sergiler şimdi Kraliyet Mumyalar Salonu’nda sergilenecek ve 18 Nisan’dan itibaren halka açılacak.

Salon, ziyaretçilerin Luksor’daki Krallar Vadisi’nde olma deneyimini yaşatacak şekilde tasarlandı.

Buna ek olarak, ünlü Tutankamon koleksiyonunu barındıracak yeni bir Büyük Mısır Müzesi önümüzdeki yıl Gize’deki Büyük Piramitlerin yakınında açılacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login